Erupce červeného trpaslíka. Credit: Roberto Molar Candanosa / Carnegie Institution for Science, NASA/SDO, NASA/JPL
Erupce červeného trpaslíka. Credit: Roberto Molar Candanosa / Carnegie Institution for Science, NASA/SDO, NASA/JPL

Červení trpaslíci jsou nejběžnějším typem hvězd v Galaxii a exoplanety se u nich hledají teoreticky nejsnáze. Jsou to ale také hodně divoké matky.

Proxima Centauri je nejen nejbližší hvězdou od Slunce ale také nejbližším červeným trpaslíkem. Okolo hvězdy obíhá nejméně jedna planeta. Už delší dobu víme, že na Proximě Centauri dochází k velkým erupcím. Nedávno však tým astronomů pozoroval skutečně obří erupci – 10krát větší než všechny předešlé.

Přístroj Evryscope dokáže pozorovat asi 8 tisíc čtverečních stupňů oblohy současně. To je 3,5krát větší část oblohy, než bude pozorovat TESS. Nejde o hbitý dalekohled ale o soustavu 27 malých kamer na jedné montáží.

Evryscope

Dne 18. března 2016 v 8:32:10 světového času zaznamenal Evryscope prudké zjasnění naší hvězdné sousedky.

Proxima Centauri sice je nejbližší hvězdou od nás, ale za normálních okolností vyzařuje jen 0,17 % záření co Slunce. Na obloze byste ji pouhým okem neviděli. Její jasnost se pohybuje okolo 11,1 mag. V březnu předloňského roku ale jasnost Proximy dosáhla na pár minut přibližně 6,8 mag.

Pokud byste měli temnou oblohu (třeba právě v poušti Atacama v Chile), mohli byste Proximu spatřit i pouhým okem. Dost možná byste byli prvním člověkem, který viděl na vlastní oči červeného trpaslíka.

To, co se nám zdá jako úžasné, to rozhodně není tak cool na povrchu Proximy b. Při obrovských výronech koronální hmoty existuje asi 8 % šance, že planetu zasáhne i obří výron protonů. Podobné spršky by postupně zničily ozónovou vrstvu. A to možná už za pár let.

Může se sice zdát, že Evryscope měl štěstí, ale podle autorů dochází k podobným erupcím možná i 5krát ročně. Už po pár letech by byly na povrchu Proximy b takové podmínky, že dávky záření by byly více než 60krát větší, než je maximum, které dokáže vydržet ta poslední a nejodolnější pozemská bakterie.

Zdroj: The First Naked-Eye Superflare Detected from Proxima Centauri

Reklama