Exoplaneta u červeného trpaslíka, credit: NASA
Exoplaneta u červeného trpaslíka, credit: NASA

Tisková zpráva a odborný článek nedávno představily nový planetární systém u poměrně jasného červeného trpaslíka K2-155. Kosmický dalekohled Kepler objevil u hvězdy tři planety.

Nejbližší planeta od hvězdy má poloměr 1,5 Země a oběžnou dobu 6,3 dní. Prostřední planeta je větší. Má poloměr necelé 2 Země a oběžnou dobu 14 dní. Nejzajímavější je ale nejvzdávanější planeta. K2-155d má poloměr 1,7 Země a oběžnou dobu 40 dní.

K2-155d se pohybuje poblíž obyvatelné zóny. Mezi nejnadějnější exoplanety ale patřit nebude. Planeta je se svou velikostí na pomezí super-zemí a mini-neptunů. Kromě toho bude od své hvězdy dostávat 1,6krát více záření, než dostává Země od Slunce.

S odřenýma ušima a skalpovanou hlavou

Autoři provedli řadu klimatických simulací… je pravdou, že na povrchu K2-155d by mohly být podmínky k životu, ale při splnění mnoha a mnoha podmínek.

Jak už jsme napsali, poloměr 1,6 Země je považován za přechod mezi planetami podobnými Zemi a planetami s velmi silnou atmosférou bohatou na těkavé látky. Pokud bychom znali hmotnost, mohli bychom vypočítat hustotu a byli bychom chytřejší. Hmotnost ale neznáme.

Dalším problémem jsou velké dávky záření. Podle studie by měla mít planeta oslunění 1,67 ± 0,38. Pokud je složení atmosféry i planety podobné Zemi, mohly by být na povrchu přijatelné teploty. O složení atmosféry ani planety samozřejmě nic nevíme. Kromě toho by se oslunění muselo pohybovat pod 1,5. Ve skutečnosti může být okolo 1,3, ale také okolo téměř dvojnásobku oslunění Země (tedy množství záření od hvězdy ve srovnání s tím, co dostává Země od Slunce).

Zdroj: K2-155: A Bright Metal-Poor M Dwarf with Three Transiting Super-Earths

Reklama