Kepler-138, credit: Credit: NASA/JPL-Caltech
Kepler-138, credit: Credit: NASA/JPL-Caltech

Kepler během obou svých misí získal obrovské množství dávat, které prohledávají algoritmy týmu Keplera, další týmy, umělá inteligence ale také běžná veřejnost.

Zatímco distribuované výpočty, u kterých přenecháváte část výkonu svého počítače zvolenému projektu, nikdy k žádnému většímu objevu nevedly, přímé zapojení do občanské vědy nese ovoce. Amatérští lovci objevují komety na snímcích z družice SOHO nebo právě exoplanety.

Po úspěšném projektu Planet Hunters byl vloni spuštěn Exoplanet Explorers, který se věnuje datům z mise K2.

V dubnu byl uveřejněn objev systému K2-138. K jeho odhalení pomohla i propagace v australském televizním pořadu Stargazing Live na ABC TV. Do hledání exoplanet se mohl pustit opravdu kdokoliv. Nejúspěšnější lovci se stali autory studie, která nyní vychází.

Okolo hvězdy K2-138 obíhá do vzdálenosti 0,1 AU pět planet s oběžnými dobami: 2,4; 3,5; 5,4; 8,3 a 12,8 dní. Pokud si podělíte oběžné doby sousedních planet, vyjde vám něco okolo 1,5 nebo-li poměr 3:2. Oběžné doby všech planet tvoří téměř dokonalý řetězec – jsou v tzv. rezonanci.

Na jejich povrchu podmínky k životu určitě nebudou. Jejich velikost se pohybuje od 1,6 po 3,3 Země, takže se jedná o mini-neptuny. Nejvzdálenější z planet dostává více než 50krát více záření než Země od Slunce.

Malá vzdálenost planet dává naději na budoucí změření změn v časech tranzitů (planety se vzájemně gravitačně ovlivňují) a odhadu hmotnosti planet.

Zdroj: The K2-138 System: A Near-resonant Chain of Five Sub-Neptune Planets
Discovered by Citizen Scientists

Reklama