Exoplanety u pulsarů v představách malíře. Credit: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (SSC)
Exoplanety u pulsarů v představách malíře. Credit: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (SSC)

V roce 1992 objevil Aleksander Wolszczan první exoplanety na hodně neobvyklém místě – u pulsaru.

Pulsar je velmi malý objekt o velikosti několika kilometrů, který velmi rychle rotuje. Jedná se o pozůstatek po výbuchu supernovy, což je natolik dramatická událost, že nelze očekávat, že by to nějaká planeta v blízkosti hvězdy mohla přežít.

Planety u pulsarů ale mohly vzniknout v disku až po výbuchu supernovy nebo z materiálu, který přetekal z hvězdy hlavní posloupnosti na pulsar.

Pulsary mají silné magnetické pole a vyzařují do okolí záblesky rentgenová záření. Planety u pulsarů by tak měly být téměř dokonale sterilní. Ve vesmíru existuje jen málo míst, kde by ani ten největší šílenec život nehledal. Vždy se ale najde někdo, kdo to zkusí.

Alessandro Patruno a Mihkem Kama se podívali na podmínky na povrchu planet u pulsaru PSR B1257+12.

Superatmosféra

Má to ale háček. Pokud bychom k pulsaru přemístili Zemi, museli byste se zahrabat velmi hluboko, abyste přečkali noc. Vědci počítají s existencí světů se superatmosférou.

Obyvatelná planeta u pulsaru by musela mít hmotnost 1 až 10 Zemí a atmosféru milionkrát tlustší než Země.

V roce 1992 byly objeveny tři planety u pulsaru
PSR B1257+12, který se nachází 2 300 světelných let od nás v souhvězdí Panny. Pulsar je 1,4krát hmotnější než Slunce, ale jeho velikost je jen 10 km.

Okolo pulsaru obíhají tři planety. Dvě jsou super-země o hmotnosti 4 Zemí, třetí a nejvnitřnější je asi dvakrát hmotnější než Měsíc. Planety obíhají ve vzdálenosti 0,19; 0,36 a 0,46 AU.

Autoři se na pulsar podívali dalekohledem Chandra. Podle studie by planety mohly udržet svou atmosféru po dobu nejméně 100 milionů let. Pokud mají alespoň průměrnou magnetosféru, vydržela by atmosféra miliardy let.

Atmosféra planety bude klíčovým faktorem. Bude muset být mnohem silnější než ta pozemská – konkrétně by musela tvořit 30 % hmotnosti planety. Podmínky na povrchu by mohly umožňovat udržet vodu v kapalném skupenství.

Otázkou ale není jen to, zda planety mohou mít tak silnou atmosféru, ale také to, kolik planet se u pulsarů vůbec vyskytuje. Astronomové znají 3 tisíc pulsarů. Jen u hrstky z nich ale byly objeveny planety.

Zdroj: Neutron star planets: Atmospheric processes and irradiation

Reklama