Exoplaneta u trojhvězdy Alfa Centauri v představách malíře. Credit: ESO/L. Calçada
Exoplaneta u trojhvězdy Alfa Centauri v představách malíře. Credit: ESO/L. Calçada

Je to více než pět let, co byl oznámen objev exoplanety u Alfa Centauri B. Později ale byla její existence zpochybněna, což je škoda, protože bychom tak měli v jednom hvězdném systému hned dvě exoplanety u dvou různých hvězd. Další obíhá okolo Proximy Centauri.

Pokud existuje, mohla by Alfa Centauri B b obíhat okolo svého slunce s periodou 3,2 dní. Hmotnost planety by měla být minimálně 1,1 Země.

Astronom Gregory Laughlin uveřejnil na Twitteru pěkný obrázek toho, jak by vypadal západ slunce, pokud bychom byli v kůži Alfa Centauri B b.

Na obloze bychom viděli hned dvě slunce. Naše mateřská hvězda by se nacházela ve vzdálenosti 25krát menší, než je Země od Slunce. Alfa Centauri B ale také vyzařuje asi polovinu záření.

Někde zhruba jako je Saturn až Neptun ve Sluneční soustavě, by se ještě nacházelo naše druhé Slunce – Alfa Centauri A, která zase vyzařuje více záření než naše Slunce. Vzdálenost obou hvězd se mění, takže by se měnila i úhlová velikost druhého Slunce na obloze. To by bylo lepší než super Měsíc, nemyslíte?

Reklama