Proxima b v představách malíře. Credit: ESO/M. Kornmesser
Proxima b v představách malíře. Credit: ESO/M. Kornmesser

Kdyby se to potvrdilo, byl by to jeden z největších objevů v historii výzkumu exoplanet. Možná i ten největší. Čínští astronomové možná objevili tranzity Proximy b.

Hned v úvodu je potřeba říci, že objev je nutné potvrdit a skepse je na místě.

Když byla vloni Proxima b objevena, uvádělo se, že pravděpodobnost tranzitu je asi 1,5 %. Pokud by skutečně tranzitovala, způsobí pokles jasnosti Proximy Centauri zhruba o 0,5 %.

Tranzity hledal David Kipping, který využil malou kanadskou družici MOST. Našel sice možný signál, ale podle závěrů se jednalo spíše o šum.

Že by přece…?

Nyní svitla nová naděje. Na Proximu Centauri se podíval tým čínských astronomů a to dalekohledem Bright Star Survey Telescope na stanici Čung-šan v Antarktidě.

Dne 8. září 2016 bylo zachyceno něco, co vypadá jako tranzit Proximy b. Čas tranzitu odpovídá době, kdy by planeta měla podle údajů z měření radiálních rychlostí tranzitovat.

Komplikací je samozřejmě nejen předpokládaná malá velikost planety (odhaduje se na 1,2 až 1,3 Země) ale také aktivita Proximy Centauri. Čínští vědci skutečně mohli pozorovat něco, co vypadá jako tranzit, ale ve skutečnosti je to pouhý šum.

Autoři studie jdou už trochu dál (možná až moc) a zmiňují Kippingovo pozorování. Podle nich došlo k tehdejšímu možnému tranzitu (který ale sám Kipping vidí dost pesimisticky) o 138 minut později, než předpovídala efemerida. Pokud by oba tranzity byly skutečné, pak by podle nich mohly být za zpožděním změny v časech tranzitů (TTV) – laicky řečeno by za nepravidelnostmi v tranzitech byla přítomnost další planety, která Proximu b gravitačně ovlivňuje.

Nejnovější měření radiálních rychlostí sice naznačují existenci další planety, ale výše zmíněné tvrzení je už hodně kontroverzní.

Vědci chtějí Proximu Centauri dál pozorovat. Vzhledem k možné existenci TTV doporučuji kontinuální pozorování s velkou kadencí, které by mělo začít den před a den po očekávaném tranzitu.

Současně doporučují pozorovat v infračervené části spektra, kde je šum Proximy Centauri menší.

Pokud by Proxima b tranzitovala, byl by to skutečně obrovský objev. Mohli bychom odhadnout její velikost a tedy i hustotu a rovněž podrobněji prozkoumat její atmosféru.

Velké objevy si ale žádají velké důkazy.

Související článek 

Sexy systém u nejbližší hvězdy: Proxima Centauri má asi více planet

Zdroj: Searching for the Transit of the Earth–mass exoplanet Proxima~Centauri~b in Antarctica: Preliminary Result

Reklama