Foto: Togr, CC-BY-SA-3.0, Wikipedia
Foto: Togr, CC-BY-SA-3.0

Už více než půl století se lidstvo pokouší o navázání komunikace s mimozemskými civilizacemi. Dalekému vesmíru nejen nasloucháme, ale zprávy do vesmíru také vysíláme – od fundovaných vědeckých poselství, přes písně od Beatles až po reklamu na brambůrky.

Asi nejslavnější zprávou je ta z Areciba z roku 1974. Při příležitosti výročí byl vyslán další vzkaz. Arecibo a Portoriko se momentálně vzpamatovávají z hurikánu, takže slavný radioteleskop tentokrát mlčel. Zprávu odeslal mezi 16. až 18. říjnem 32 m radioteleskop EISCAT v norském Tromsø.

Cílem zprávy je Luytenova hvězda (GJ 273), která se nachází ve vzdálenosti 12 světelných let. Konkrétně má být cílem jedna ze dvou jejich planet – GJ 273 b, která je potenciálně obyvatelná. Pokud na planetě GJ 273 b někdo je a zprávu zachytí, mohla by odpověď dorazit za 24 let.

Kampaň se jmenovala Sónar Calling GJ273b. Za nápadem totiž stojí organizátoři katalánského hudebního festivalu Sónar, Institut pro kosmické studie v Katalánsku a organizace METI International.

Zpráva mimo jiné obsahovala 33 hudebních skladeb o délce 10 vteřin – přispěli například Holly Herndon či francouzský skladatel Jean-Michel Jarre.

V souhvězdí Malého psa objevili druhou nejbližší obyvatelnou planetu!

Zdroj: geekwire.com

Reklama