Foto: SDO, NASA
Foto: SDO, NASA

Astronomové se podívali na dvě hvězdy: HD 240430 a HD 240429, kterým dali přezdívky Kríos (HD 240429) a Kronos (HD 240430) podle bratrů z řecké mytologie. Hned si povíme, proč zvolili zrovna tato jména.

Obě hvězdy jsou součástí binárního systému. Obíhají okolo sebe ve vzdálenosti asi 2 světelných let. Obě jsou velmi podobné našemu Slunci, ale zřejmě mírně mladší. Pomoci spektrografu HIRES se podařilo jejich stáří odhadnout na 4 miliardy let.

Pokud mají obě hvězdy stejné stáří, je možné předpokládat, že vznikly současně z jednoho mezihvězdného oblaka.

Stejný původ by měl znamenat, že budou mít velmi podobné složení – konkrétně metalicitu neboli obsah prvků těžších než hélium.

Jenomže tomu tak není, což astronomy velmi zaujalo. Kronos má větší obsah některých prvků jako hořčík nebo železo a také výrazně více lithia.

Existuje možnost, že obě hvězdy vznikly samostatně z jiných mračen o jiném složení a později se gravitačně zasnoubily. Je zde ale i další scénář. Kronos mohl v minulosti pozřít kamennou planetu nebo spíše několik planet. Podle složení Kronosu odhadli vědci celkovou hmotnost planet na zhruba 15 Zemí. V řecké mytologii Kronos pozřel své děti, protože měl strach, že ho v budoucnu nahradí.

Katastrofický scénář je možné otestovat. Pokud byly v minulosti slapovými silami hvězdy roztrhány nějaké planety, pak se zřejmě muselo v planetárním systému odehrát něco dramatického.

Svou roli mohl hrát gravitační vliv dalšího tělesa. Pokud byly v systému další obří planety, pak ty sice gravitační interakce asi přežily, ale měly by mít výrazně protáhlé eliptické dráhy. Zatím se žádné planety u této hvězdy nenašly, ale mohli bychom je najít v budoucích datech z družice Gaia.

Zdroj: Kronos & Krios: Evidence for accretion of a massive, rocky planetary system in a comoving pair of solar-type stars

Reklama