Evropská kosmická agentura uveřejnila pěkná videa, která zachycují událost, k níž v budoucnu dojde. První video ukazuje vlastní pohyb hvězd v období asi za 1,1 až 1,5 milionů let. V kolečku je hvězda Gliese 710, jejíž dráhu vidíme později znázorněnou a je také hrdinkou druhého videa.

Za 1,3 milionů let tato hvězda proletí ve vzdálenosti 13 až 16 tisíc AU od Slunce.

Zatímco dnešní nejbližší sousedku Proximu Centauri na obloze pouhým okem neuvidíte, protože jako malý a chladný červený trpaslík nepatří zrovna k přebornicím v zářivém výkonu, tak Gliese 710 se stane nejjasnější hvězdou na nočním nebi. Její jasnost bude asi -2,7 mag, což lze přirovnat k Marsu (když je nejjasnější).

Průchod Gliese 710 ale bude mít vliv na Oortův oblak. Teoretická zásobárna kometárních jader se nachází tak daleko od Slunce, že i menší „impuls“ může kometární jádra slušně rozházet. Asi 0,1 % jader z Oortova oblaka bude vypuzeno ven do mezihvězdného prostoru a asi 0,01 % bude naopak posláno směrem do vnitřních částí Sluneční soustavy.

Pokud rádi pozorujete komety, tak po dočtení článku asi budete litovat, že jste se narodili ve špatné době. Gliese 710 nám totiž pošle zhruba 10 dlouhoperiodických komet ročně a to po dobu 3 až 4 milionů let. Samozřejmě existuje určitá pravděpodobnost, že se některá z komet srazí s některou z planet – Zemi nevyjímaje. Ale to už nebude naše starost…

Animace jsou založené na pozorování družice Gaia, která od prosince 2013 měří přesné pozice asi miliardy hvězd naší Galaxie.

Reklama