credit: NASA/JPL-Caltech
credit: NASA/JPL-Caltech

KIC 8462852 nepřestává fascinovat astronomy. Se záhadnými poklesy jasnosti jedné z momentálně nejslavnějších hvězd v Galaxii vědci příliš nepohnuli. Spíše naopak. Záhada je zase o něco větší.

Připomeňme, že u U KIC 8462852 byly objeveny tři možné druhy poklesů jasnosti:

  1. Nejdříve to bylo několik velkých – objevených Keplerem, které vše odstartovaly. Jasnost hvězdy poklesla až o 20 %.
  2. Později byl objeven údajný postupný pokles jasnosti v průběhu století, který byl ale silně zpochybněn.
  3. Pak přišel objev dalšího postupného poklesu v průběhu mise Keplera.

Poklesy 1) a 3) se v podstatě podařilo potvrdit na základě pozorování dalších podobných poklesů.

Dne 20. května byl zaznamenám první větší pokles jasnosti od skončení mise Keplera (respektive od objevu poklesů). Od té doby proběhly celkem tři poklesy o necelé 2 %, které dostaly názvy Elsie, Celeste a Skara Brae. Ten poslední před několika dny. Podívat se na ně můžete na tomto obrázku.

Záhada se spíše zvětšuje

V nové studii zveřejnili astronomové měření jasnosti KIC 8462852 z průběhu 800 dní z ASAS-SN (All-Sky Automated Survey for Supernovae) a 4 000 dní z ASAS (All Sky Automated Survey). Jedná se o automatické přehlídky oblohy s dalekohledy v Chile (Las Cumbres, Cerro Tololo).

Podle závěrů jasnost hvězdy klesá a to asi o 6,3 ± 1,4 mmag za rok. Od února 2015 poklesla o 1,5 %, což velmi dobře koresponduje s tím, co během své mise zjistil Kepler.

Něco podobného bychom ale u hvězdy tohoto typu nečekali a vědci pro to nemají žádné uspokojivé vysvětlení.

Autoři studie provedli navíc analýzy celkem asi tisícovky hvězd, takže jsou si na 99,4 % jistí, že je pozorovaný postupný pokles jasnosti KIC 8462852 skutečný.

Podle nich je ale velmi pravděpodobné, že se nejedná o monotónní pokles, ale že hvězda byla v uplynulých letech jasnější, pak její jasnost poklesla, vrátila se do normálu a zase znovu začala klesat. To se mohlo opakovat.

Vesmír hlásí totéž

Nových studií o Tabbyině hvězdě je ale více. Druhá zase pracovala s daty z většího rozsahu vlnových délek. Konkrétně od ultrafialového záření (0,2 mikrometrů) až po infračervené (4,5 mikrometry) a to mimo jiné z dalekohledů Swift a Spitzer z let 2015 a 2016.

Vědci opět zjistili, že jasnost hvězdy klesá ale různě v různých vlnových délkách. V případě pozorování kosmického dalekohledu Swift to bylo asi 22 ± 9,7 mmag za rok, Spitzer naměřil 5,0 ± 1,2 mmag za rok.

Nižší pozvolný pokles jasnosti v infračervené části spektra ve srovnání s poklesem ve viditelné a ultrafialové části může znamenat, že je příčinou velmi jemný prach o velikosti několika mikrometrů.

Pozvolné poklesy pozorované dříve Keplerem

Jasnost KIC 8462852 během prvních asi 1000 dní pozorování Keplera klesala přibližně o 0,341 % za rok s celkovým poklesem 0,9 %. Poté ale v průběhu dalších 200 dní přišel velký pokles o 2 %. Zbývajících 200 dní zůstala jasnost přibližně konstantní, ale údaje naznačují trend, zjištěný v prvních 1 000 dnech.

Zdroje:

Reklama