Credit: NASA
Credit: NASA

Okolo Země proletí asteroid, jehož srážka se Zemí by znamenala skutečně obrovský problém. V tomto případě existují ale dvě dobré zprávy: asteroid nás bezpečně mine a navíc má i pěkné jméno.

Sluneční soustava je plná nejrůznější drobotiny, která občas proletí také okolo Země. Tak třeba 22. srpna nás mine 40 m velký asteroid ve vzdálenosti 5,5 násobku vzdálenosti Měsíce od Země. To je docela daleko, ale občas je průlet podstatně těsnější.

Asteroidy mají obvykle jen vědecká označení. Tentokrát nás ale mine objekt, který je tak velký, že si zasloužil jméno. Asteroid 3122 Florence byl objeven v roce 1981 a má průměr asi 5 km.

Florence mine Zemi 1. září v bezpečné vzdálenosti 7 milionů kilometrů. I tak je to ale jedno z nejtěsnějších přiblížení takto velkého objektu za poslední dobu.

Jedná se o blízkozemní planetku ale také potenciálně nebezpečný objekt, takže se jeho dráha bedlivě sleduje.

Blízký průlet chtějí využít astronomové k radarovému průzkumu tělesa. V akci budou radioteleskopy Goldstone (Kalifornie) a Arecibo (Portoriko).

K dalšímu průletu Florence ve vzdálenosti menší než 0,1 AU dojde v roce 2057, kdy bude vzdálenost mezi Zemí a asteroidem nepatrně větší než na začátku září.

Zdroj: ssd.jpl.nasa.gov

Reklama