MASCARA, credit: J. Spronck, Leiden Observatory
MASCARA, credit: J. Spronck, Leiden Observatory

V současné době pracuje celá řada pozemských projektů, které se věnují objevování exoplanet tranzitní metodou. Mezi nimi je i MASCARA.

MASCARA je zkratka Multi-site All-sky CAmeRA, ale je to také anglické slovo pro řasenku. Astronomové v tomto ohledu prokázali stejnou dávku humoru jako u dalekohledu KELT nebo TRAPPIST (což je typ belgického piva). V logu projektu je dokonce skutečně řasenka.

První exoplanety

MASCARA sídlí na dvou místech. Na Kanárských ostrovech pracuje od února 2015, na chilské observatoři La Silla začíná v těchto dnech.

Severní část projektu už hlásí první dva objevy. Odborný článek zatím vyšel k objevu MASCARA-2b. Nejedná se o novou exoplanetu, protože již dříve v tomto roce představil její objev tým okolo dalekohledu KELT, takže planetu najdeme i pod názvem KELT-20b.

Od začátku roku 2015 do konce loňského roku pozorovala MASCARA hvězdu po dobu 3000 hodin.

Následně byla pozorována i třemi dalekohledy, které se nachází také na Kanárských ostrovech. NITES a IAC80 se věnovali fotometrickým pozorováním, SONG se podíval na spektrum hvězdy.

MASCARA-2b způsobuje poklesy jasnosti hvězdy o 1,4 %. Je to horký jupiter s oběžnou dobou 3,4 dní. Zatímco podle KELT je jeho poloměr 1,7 Jupiteru, dle MASCARA je to 2,2 Jupiterů.

Pět kamer

MASCARA je vlastně takový malý kontejner (1 x 1 x 1,5 m). Dole jsou počítače a další elektronika a nahoře stříška a pod ní pětice kamer s ohniskovou vzdáleností 24 mm. Cílem projektu je hledání tranzitujících exoplanet u hvězd o jasnosti větší než 8 mag.

Archív projektu bude obsahovat světelné křivky pro 70 tisíc hvězd.

Zdroje:

Reklama