V médiích se šíří informace, že astronomové nejsou zrovna nadšení z nové ruské družice Majak, která se má stát nejjasnější hvězdou noční oblohy – samozřejmě myšleno jako nadsázka.

Kde je pravda? Do kosmu se skutečně chystá nová družice. Společně s dalšími satelity vynese MKA Majak 14. července raketa Sojuz z kosmodromu v Bajkonuru.

Předměty okolo sebe vidíme díky tomu, že odráží sluneční záření. Totéž platí pro družice na oběžné dráze. Zejména v létě můžete každou chvíli spatřit na obloze přelet nějakého satelitu – stačí pohledat na heavens-above.com.

Některé družice jsou velmi jasné. Mezinárodní stanice dosahuje jasnosti i přes -3 mag a to kvůli své velikosti. Velmi jasné jsou také populární záblesky družic Iridum. Jedná se o menší družice ale s anténami, které jsou vyrobené z velmi odrazivého materiálu.

Přelety družic trvají maximálně minuty. Pro astronomy nebo astrofotografy mohu být nepříjemné, protože jim mohou pokazit snímek oblohy. Za desítky let existence kosmonautiky si ale už zvykli. Na druhou stranu nic není černobílé a řada astrofotografů fotí družice záměrně – zejména ISS nebo přelet ISS přes Měsíc, Slunce apod.

Družice Majak

Majak je malá družice typu CubeSat 3U, což znamená, že se skládá ze tří krychliček o rozměrech 10x10x10 cm. Majak postavila skupina mladých nadšenců z jedné z moskevských univerzit.

Na oběžné dráze se rozvine reflektor ve tvaru pyramidy a ploše 6 metrů čtverečních. Jedná se v podstatě o tenký film o tloušťce 20krát tenčí než lidský vlas.

Tato pyramida bude skutečně odrážet velké množství slunečního záření. Jaká bude jasnost družice, to přesně nevíme. Uvádí se, že to bude až -10 mag, ale to mně připadá trochu přehnané. Aktuální jasnost bude také závislá na tom, jak velká plocha bude nasměrována k vám apod.

Bohužel jsem nedohledal sklon dráhy, ale je velmi pravděpodobné, že družice bude také přelétat nad Českem. Pokud ano, dáme sem po startu potřebné informace.

Projekt má několik cílů. Jedním z nich je popularizace – a co si budeme nalhávat, ruská kosmonautika mladé lidi a nějakou tu vzpruhu potřebuje. Autoři projektu zapojili také veřejnost. K dispozici jsou mobilní aplikace pro sledování družice a vybírali peníze na Kickstarteru (přes 3 tisíce dolarů).

Dalším úkolem je aerobraking. Brzdění o atmosféru využívaly například některé sondy po příletu k Marsu, aby snížily svou rychlost a ušetřily palivo. Autoři družice by rádi aerobraking využívali k likvidaci kosmického smetí.

Podrobnosti (rusky): http://cosmomayak.ru/

Reklama