ExTrA, credit: ESO
ExTrA, credit: ESO

Švýcaři a Belgičané mají TRAPPIST, který se nedávno postaral o historický objev sedmi planet podobných Zemi u jedné hvězdy. Francie samozřejmě nemůže zůstat pozadu a musí mít také něco extra – v tomto případě doslova.

Pod zkratkou ExTrA se ukrývá Exoplanets in Transits and their Atmospheres. Jak už je z názvu patrné, jedná se o dalekohled k hledání tranzitujících exoplanet.

TRAPPIST jsme zmínili záměrně. Jeho průměr je 60 cm a jižní verze se nachází na observatoři La Silla v Chile. Projekt ExTrA se nachází na stejném místě a skládá se dokonce rovnou ze tří dalekohledů o průměru 60 cm.

Místo, velikost a zaměření jsou ale jediné věci, které oba projekty spojují. ExTrA funguje trochu jinak. Dalekohledy shromažďují světlo cílové hvězdy a čtyř srovnávacích hvězd. Pomoci optických vláken je světlo přiváděno do spektrografu pro blízkou infračervenou část spektra.

Cílem projektu jsou především červení trpaslíci. Unikátní metoda pozorování pomáhá minimalizovat vlivy atmosféry, chyby přístrojů a červení trpaslíci jsou také v infračerveném oboru jasnější. Přesnost se tak zvyšuje.

První dalekohled byl v Chile instalován vloni v listopadu. Letos v lednu na zrcadlo dalekohledu dopadly první fotony kosmických objektů.

Zdroj: extra.obs.ujf-grenoble.fr