Planeta u červeného trpaslíka, credit: ESO/L. Calçada
Planeta u červeného trpaslíka, credit: ESO/L. Calçada

Exoplaneta MOA-2012-BLG-505Lb obíhá ve vzdálenosti 0,9 AU od své hvězdy. Její hmotnost se odhaduje na 6,7 Země, ale ve skutečnosti se může pohybovat od 3,1 do více než 14 Zemí nebo-li někde mezi terestrickým světem a Neptunem.

Pokud by planeta měla skutečně kamenný povrch, pro život přesto vhodná nebude. Obíhá sice okolo své hvězdy přibližně stejně daleko jako Země okolo Slunce, mateřskou hvězdou je však červený nebo hnědý trpaslík o hmotnosti jen desetiny Slunce. Na povrchu planety tak bude krutá zima.

Objev je ale zajímavý z jiného důvodu. Gravitační mikročočky mohou doplnit pozemské přehlídky i Keplera v naši znalosti o tom, jaké planety se ve vesmíru vyskytují.

Většina exoplanet u červených trpaslíků obíhá blízko svých hvězd. Je otázkou, zda je to skutečný jev nebo se jedná o observační zkreslení. Měření radiálních rychlostí i tranzitní fotometrie jsou citlivé na planety s krátkou oběžnou dobou.

Gravitační mikročočky naopak dokáží odhalit i vzdálenější planety. Gravitace čočkující hvězdy ohne a zesílí světlo vzdálené hvězdy a totéž udělá také gravitace planety.

MOA-2012-BLG-505Lb je mimochodem jednou z nejvzdálenějších exoplanet. Nachází se přibližně 23 tisíc světelných let daleko.

Zdroj: MOA-2012-BLG-505Lb: A super-Earth mass planet in the Galactic bulge

Reklama