New Glenn, foto: Blue Origin
New Glenn, foto: Blue Origin

Jeff Bezos a jeho firma Blue Origin na to jdou úplně jinak než SpaceX. Nedávají často nereálné termíny a úspěchy se obvykle chlubí až zpětně.

Blue Origin v současné době testuje raketu a loď New Shepard. Jedná se v podstatně o jednostupňovou raketu s testovací kapslí. Raketa vynese kapsli na hranici vesmíru, vrátí se zpět a kapsle přistane na padácích kousek vedle. Možná už příští rok budou moci zájemci ochutnat suborbitální zážitky.

New Glenn

Blue Origin nyní pracuje na superraketě New Glenn. Se svými 82 až 95 metry má být vyšší než Muskova Falcon Heavy. První start má proběhnout v roce 2021 a už nyní má Bezos prvního zákazníka — Eutelsat.

Raketu bude pohánět nový a velmi silný motor BE-4 na kapalný kyslík a metan. První stupeň bude mít hned sedm těchto motorů.

První stupeň rakety bude přistávat na plovoucí lodi a bude možné ho znovu použít. Poměrně hodně to připomíná plovoucí plošinu od SpaceX, ale Blue Origin přišla s nápadem už před 7 lety.

Doručovací adresa? Měsíc!

Až si budete za pár let něco objednávat na Amazonu, budete moci zadat jako doručovací adresu také Měsíc. Je to samozřejmě nadsázka, ale Blue Origin chystá nákladní loď Blue Moon. Jejím úkolem bude doprava více než 4 tun zásob na Měsíc — třeba pro budoucí lunární základnu. Bezos chce s lodí přistát nejdříve v oblasti měsíčního pólu v kráteru Shackleton. Póly Měsíce jsou velmi lákavým cílem. Právě zde se nachází velké množství vody v podobě ledu.

Reklama