Credit NASA/JPL-Caltech/T. Pyle (IPAC)
Credit NASA/JPL-Caltech/T. Pyle (IPAC)

V oblasti velké něco přes 7,3 milionů km se u hvězdy TRAPPIST-1 tísní sedm planet. Kdybyste stáli na povrchu jedné z nich, jak velké by byly ostatní planety? A jak by vypadalo nebe?

Mateřská hvězda je velmi chladná a vyzařuje jen velmi málo záření. Planety se nachází blízko od ní, takže většina nebo všechny planety budou mít nejspíše vázanou rotaci. Rudé slunce tak bude na obloze planet jakoby nehybně viset.

Jak velké ale budou na obloze ostatní planety? Podívali jsme se na situaci na povrchu planety TRAPPIST-1e. Velikost kotoučků planet jsme porovnali s úhlovou velikostí Měsíce v úplňku.

  • b: 60 %
  • c: 80 %
  • d: 108 %
  • f: 112 %
  • g: 64 %
  • h: 24%

Samotná mateřská hvězda by měla velikost asi 4,5x větší než Slunce na pozemské obloze. U planety b by to bylo dokonce téměř 12x tolik.

Při příležitosti objevu dalších planet v systému TRAPPIST-1 připravila NASA i 360 stupňové video. Po spuštění můžete videem otáčet a podívat se, jak by to mohlo vypadat na povrchu planety TRAPPIST-1d (tedy třetí planety v pořadí od hvězdy).

Nezapomeňte video natočit také nahoru a podívat se na rudě zbarvenou oblohu s mateřskou hvězdou a dalšími šesti planetami.

Podrobné informace o systému TRAPPIST-1 najdete ve včerejším článku TRAPPIST-1 pod drobnohledem: Unikát mezi unikáty 

Je ovšem dobré připomenout, že o tom, jak to doopravdy vypadá na povrchu jednotlivých planet, nevíme nic. Neznáme ani složení jejich atmosfér.

Pro planetu TRAPPIST-1e pak NASA vydala poster. Stáhnout si ho můžete na webu NASA.

Credit: NASA-JPL/Caltech
Credit: NASA-JPL/Caltech

Reklama