Slavný radioteleskop Arecibo (Portoriko). Jeho průměr je 305 m. Proslavil se mimo jiné jako objevitel první exoplanety u pulsaru a v současné době je zdrojem dat pro projekt SETI.
Slavný radioteleskop Arecibo (Portoriko). Jeho průměr je 305 m. Proslavil se mimo jiné jako objevitel první exoplanety u pulsaru a v současné době je zdrojem dat pro projekt SETI.

Film Příchozí (Arrival) rozproudil téma komunikace s mimozemšťany. Jak by probíhala?

Sympatická odbornice na jazyky všeho druhu se pokouší komunikovat s mimozemšťany, kteří přistáli se svými loděmi na dvanácti místech planety…

Film Arrival určitě doporučuji, i když jsem z něj odcházel se smíšenými pocity – dosud přesně nevím proč.

Četl jsem komentáře, podle kterých je film založený na nesmyslné myšlence. Pokud by mimozemšťané přiletěli, určitě by se předem připravili a náš jazyk si osvojili. Nejspíše je o to o nepochopení filmu, protože cílem mimozemské návštěvy bylo, abychom se naučili jejich jazyk.

Ale film je film a realita bude vypadat jinak. Spousta vědců se shodne, že osobní kontakt s mimozemšťany je spíše méně pravděpodobnou variantou. Reálnější je kontakt na dálku nebo setkání se zástupci mimozemské civilizace – roboty.

Komunikace na dálku je ve vesmíru nesmírně depresivní záležitostí. Vždyť nejbližší hvězdná soustava je od nás vzdálená přes 4 světelné roky. Většina blízkých hvězd je ale ještě mnohem dál. Představte si, že byste do zprávy pro naše vesmírné partnery poslali i ukázku písně od Beatles, protože právě tato skupina je nyní tou nejpopulárnější…. a odpověď přišla zpět teprve v těchto dnech. To je příklad komunikace s civilizací 25 světelných led od nás.

V roce 1960 byla založena Mezinárodní astronautická akademie a její součástí je také stálá komise SETI. V rámci komise funguje již dlouhá léta postdetekční pracovní skupina. Jejím úkolem je připravit postupy pro případ objevení mimozemské civilizace.

Protokoly jsou dost zastaralé, takže se nyní diskutuje o jejich aktualizaci pro éru internetu a sociálních sítí. Cílem je nejen informovat korektně a transparentně, ale také se připravit na přetížené weby nebo ochranu objevitelů před mediální štvanicí… a možná nejen mediální.

Posloucháme, vysíláme

Už téměř 60 let nasloucháme vesmíru, ale zatím se nikdo neozval. Existuje však také opačný přístup. Na některé sondy byly instalovány „kosmické láhve“ pro případné nálezce a bezpočet nejrůznějších vzkazů bylo odesláno také prostřednictvím radioteleskopů.

Píseň Across the Universe od zmíněné Beatles byla vyslána vstříc Polárce při příležitosti padesátého výročí založení NASA (2008).

Ve stejném roce byla do vesmíru odeslána první reklama. Celých šest hodin vysílaly radioteleskopy reklamu na tortilla chipsy Doritos. Jako cíl reklamy byla vybrána hvězda 47 Ursae Majoris.

Nejslavnější vzkaz ale pochází zřejmě z roku 1974, kdy došlo k odeslání „Zprávy z Areciba“. Pokud by někdo zprávu dekódoval, nalezl by několik jednoduchých obrázků o nás a planetě Zemi. Zpráva byla vyslána pouze jednou a to směrem ke kulové hvězdokupě M13, kam by měla dorazit v roce 26 974.

Vysílání zpráv do vesmíru je velmi kontroverzním tématem. Existují celkem pochopitelné obavy, protože neznáme úmysly druhé strany.

Všemu, co se mimozemské komunikace týče, se věnuje organizace METI International (Messaging Extraterrestrial Intelligence).

Připravit se na způsob, jakým budeme s mimozemšťany komunikovat, je samozřejmě velmi obtížné. Nevíme, zda vůbec existují, a pokud ano, tak jakým způsobem komunikují.

Nápadů a návrhů lze najít velké množství – od matematiky až po zvuky nebo obrázky. Nizozemský matematik Hans Freudenthal v roce 1960 přišel s jazykem zvaným Lincos (lingua cosmica), který měl být určený pro komunikaci na dálku pomoci rádiových vln.

Komunikace měla mít několik fází a být založena na matematice. Mimozemšťany by naučil nejdříve čísla a znaky (plus, mínus, menší, větší,..). Druhá část se věnuje času, třetí chování a čtvrtá prostoru, pochybu, hmotnosti.

Na Freudenthala navázal o desítky let později Alexander Ollongren z Leiden University, který využil intuicionistickou logiku. Zajímavým pokračováním Lincosu je ComisOS.

Reklama