Exoplaneta, credit: Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics
Exoplaneta, credit: Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Přibližně před rokem byl představen objev exoplanety GJ 1132b, která se nachází 39 světelných let od nás a co do velikosti patří k těm Zemi nejpodobnějším.

Planetu objevil projekt MEarth, který má stanoviště v USA a v Chile. Planeta měla mít podle prvotní studie velikost 1,2 Země a hmotnost 1,6 Země. Okolo červeného trpaslíka o velikosti 0,2 Slunce oběhne jednou za 1,26 dní, takže podmínky k životu na povrchu určitě nebudou.

Astronomové provedli důkladný průzkum okolí hvězdy GJ 1132. V první řadě využili dalších měření kamer MEarth na observatoři Cerro Tololo v Chile. Celkem od roku 2015 pozorovali 21 tranzitů planety „b“. Cílem bylo najít v časech tranzitů nepatrné odchylky, které by ukazovaly na gravitační vliv další planety.

Kromě pozemských pozorování byl zapojen kosmický dalekohled Spitzer, který pozoroval hvězdu téměř nepřetržitě po dobu 100 hodin. Infračervený dalekohled hledal tranzity dalších případných planet. Během dubnového pozorování došlo i ke dvěma tranzitům planety „b“.

Žádná z metod ale nenašla nic, co by nasvědčovalo přítomnosti další planety u hvězdy GJ 1132. Podařilo se však upřesnit velikost hvězdy i planety. GJ 1132b by měla mít poloměr 1,130 ± 0,056 Země a hustotu 6,2 ± 2,0 g/cm3.

Zdroj: A Search for Additional Bodies in the GJ 1132 Planetary System from 21 Ground-based Transits and a 100 Hour Spitzer Campaign

Reklama