Internet a sociální sítě jsou pro popularizaci darem i prokletím. Online data z kosmických sond nebo družic v tomto nejsou výjimkou.

Kosmické sondy i družice chrlí velké množství dat a mnoho z nich je dostupných takřka online. Platí to také o fotografiích Slunce. Chtělo by se říci naštěstí. Amatérští „prohlížeči“ fotografií totiž hrají klíčovou roli v objevování komet, které prosviští okolo Slunce. Díky veřejnosti byly tímto způsobem objeveny stovky vlasatic.

Bohužel k fotografiím má přístup každý… doslova. Před pár dny se celosvětovým internetem prohnala zpráva o UFO, které si dalo rande přímo se Sluncem. Původcem zprávy je jakási lovkyně UFO, která příspěvek uveřejnila na Facebooku. Informace se rozšířila, převzal ji třeba britský bulvár a od někoho i české novinky.cz.

Na snímcích ze 17. listopadu jsou vidět dva jasné objekty v blízkosti Slunce. Když jsem se prodíral nejrůznějšími články o této „záhadě“, tak jsem narazil i na takové, které za UFO považovaly tu „velkou modrou věc“.

Ta „velká modrá věc“ je samozřejmě Slunce. Fotografie nejsou podvrhem. Jedná se o snímky z družice STEREO-A a to konkrétně z přístroje nebo spíše souboru přístrojů SECCHI a detektoru HI1. Fotografie si můžete na webu snadno najít – odkaz. Světě div se… tajné služby je neodstranily!

Sondy STEREO jsou ve vesmíru už deset let. Pohybují se okolo Slunce po podobné dráze jako Země. Jedna ze sond je ale na dráze „před Zemí“ (ahead) a druhá „za Zemí“ (behind).

Pozice družic STEREO 22. listopadu 2016 (17. listopadu byla trochu jiná).
Pozice družic STEREO 22. listopadu 2016 (17. listopadu byla trochu jiná).

Ne všechny abnormality jsou UFO, vlastně žádné

Družice zkoumá Slunce, ale do zorného pole se ji může dostat i nějaká ta kometa nebo dokonce planeta. Mnoho objektů je také falešných. Jedná se třeba o šum způsobený zářením – vypadá jako velké množství rozsypaného zrní.

Oba záhadné objekty ve skutečnosti nejsou vůbec záhadné. Jedná se o Venuši a Zemi.

Tím jsme ale vyřešili jen jeden problém. Na některých snímcích to totiž vypadá, jako kdyby jedna planeta tranzitovala před Sluncem. Aha, tranzit! To už jsme doma, tranzity planety samozřejmě na Exoplanety.cz máme rádi, ale jen ty skutečné. Tenhle tranzit byl ovšem vyroben na palubě družice. Jedná se o chybu při zpracovávání. K podobným chybám dochází u sond STEREO poměrně běžně.

V tomto případě došlo ke zkombinování dvou snímků. První byl z detektoru HI1, který pozoruje sluneční koronu (je namířen směrem od Slunce) ve viditelní části spektra. Druhý snímek pochází z ultrafialové kamery. Pokud není poškozený, vypadá takto krásně:

uvslunce

Foto: NASA

Reklama