Exoplaneta u trojhvězdy Alfa Centauri v představách malíře. Credit: ESO/L. Calçada
Exoplaneta u trojhvězdy Alfa Centauri v představách malíře. Credit: ESO/L. Calçada

Astronomové na základě dat několika přístrojů Evropské jižní observatoře předpověděli, že v roce 2028 dojde k vskutku speciální mikročočkové události.

Gravitační mikročočky jsou jednou z metod k objevování exoplanet. Astronomové se zaměřují na oblast galaktické výdutě, kde je větší koncentrace hvězd a tedy i větší pravděpodobnost mikročočkové události.

V květnu 2028 se podle nové studie stane mikročkočkou nejbližší hvězdný systém Alfa Centauri. Nedávno byla v systému objevena exoplaneta u Proximy Centauri, ale té se mikročočková událost týkat nebude

Rok 2028 je samozřejmě daleko, ale v té době už budou k dispozici i obří dalekohledy nové generace – snad i včetně téměř čtyřicetimetrového Evropského extrémně velkého dalekohledu.

Alfa Centauri se dostane do jedné přímky se vzdálenou hvězdou S5 (celým názvem 2MASS 14392160-6049528), která je patrně rudým obrem. Obě hvězdy (Alfa Centauri A, B) svou gravitací zesílí světlo vzdálené hvězdy. Totéž udělají také případné planety.

Před 4 lety byla objevena planeta u hvězdy „B“, ale její existence byla později zpochybněna. I kdyby se do té doby existence planety potvrdila nebo byly nalezeny další planety, může gravitační mikročočka pomoci s upřesněním jejich hmotnosti a také s upřesněním orbitálních parametrů a pozice Alfy Centauri.

Předpovědět přesné pozice hvězd není snadné. Pierre Kervella a jeho kolegové využili data z dalekohledu NTT (New Technology Telescope), přístroje NACO na VLT i radioteleskopů ALMA.

Zdroj: Close stellar conjunctions of α Centauri A and B until 2050

Reklama