Zdroj: Stellarium
Zdroj: Stellarium

Není na programu konec světa? Konjunkce vždy vzbuzovaly pozornost a ta sobotní bude skutečně extrémní.

V sobotu 27. srpna si dvě nejjasnější planety dají společné rande. Venuše a Jupiter budou extrémně blízko sebe. Samozřejmě pouze na pozemské obloze.

Jak blízko? Ve 22:31 světového času (u nás 28. srpna v 00:31) bude úhlová vzdálenost mezi oběma planetami pouhé 4 obloukové minuty! Pro srovnání: úhlová velikost Měsíce v úplňku je cca 30 minut neboli 0,5 stupně.

Konjunkce Jupiteru a Venuše nejsou vzácné. Dochází k nim velmi zhruba jednou ročně. Takto blízké setkání je ale už samozřejmě vzácnější. K dalšímu podobnému dojde v listopadu 2065. Konjunkce jasných planet (i když spíše Jupiteru a Saturnu) byla patrně slavnou Betlémskou hvězdou.

Pozice planet nad západním obzorem. Zdroj: Stellarium
Pozice planet nad západním obzorem. Zdroj: Stellarium

Jak pozorovat?

Bohužel v době, kdy dojde k nejtěsnějšími přiblížení, budou už obě planety hluboko pod našim obzorem. Budeme se tak muset na obě planety podívat o něco dříve a i tak to bude docela těžké. Slunce zapadá pár minut před 20. hodinou a Jupiter s Venuší zapadnou o necelou hodinu později. Chce to tedy dobrý výhled na západ.

Tip: V již malém hvězdářském dalekohledu za pár tisíc uvidíte fáze Venuše a čtyři největší Jupiterovy měsíce. Velký výběr dalekohledů nabízí NoveDalekohledy.cz

Reklama