Credit: NASA
Credit: NASA

Kosmický dalekohled Kepler objevil v rámci nové mise u jedné hvězdy pět exoplanet.

Kepler dokáže odhalit planetu pouze v případě, že rovina oběžné dráhy směřuje přímo k nám. To vyžaduje poměrně velkou dávku štěstí. Ještě více štěstí potřebujete, abyste našli u jedné hvězdy více planet – v podstatě musí okolo jedné hvězdy obíhat všechny v jedné rovině.

Přesto se Keplerovi podařilo odhalit v rámci první mise mnoho multiplanetárních systémů s více než jednou planetou. Celkem se našlo 14 systémů s pěti planetami, jeden se šesti (Kepler-11) a jeden se sedmi (Kepler-90).

V rámci nové mise K2 je to trochu složitější, protože Kepler sleduje jedno zorné pole pouze asi 76 dní. Přesto se mu podařilo objevit systém s pěti planetami.

Hvězda HIP 41378 alias K2-93 byla v hledáčku Keplera od dubna do června loňského roku v rámci 5. pozorovací kampaně.

Dvě vnitřní planety s oběžnými dobami 15,6 a 31,7 dní mají poloměr 2,9 a 2,5 Země. Kromě toho okolo hvězdy obíhají tři vnější planety s poloměry 4 Země, 5,5 Země a 10 Zemí. Jedná se tak o planety podobné Neptunu, Saturnu a Jupiteru.

S přesným určením oběžných dob tří vnějších planet je to trochu horší, protože Kepler pozoroval jen jeden jejich tranzit. Oběžné doby lze pak odhadnout s délky trvání tranzitu – měly by být asi 160 dní, 130 dní a necelý rok.

Světelná křivka HIP 41378 a pět exoplanet. Credit: Vanderburg et al. 2016
Světelná křivka HIP 41378 a pět exoplanet. Credit: Vanderburg et al. 2016

Hvězda HIP 41378 je větší než Slunce a nachází se v souhvězdí Raka. Jedná se o poměrně jasnou hvězdu (necelých 9 mag), takže planetární systém je vhodným cílem pro budoucí výzkum – třeba transmisní spektroskopii, která nám odhalí něco více o atmosférách jednotlivých planet. HIP 41378 je dokonce druhá nejjasnější hvězda (po Kepler-444), u níž Kepler objevil pět planet. Ty jsou na rozdíl od Kepler-444 dostupné i pozemským spektrografům. V budoucnu se tak můžeme dočkat i údajů o hmotnostech.

Zdroj: FIVE PLANETS TRANSITING A NINTH MAGNITUDE STAR

Reklama