Systém K2-39 a jeho srovnání se Sluncem a Sluneční soustavou. Credit: Credit: Vincent Van Eylen/Aarhus University
Systém K2-39 a jeho srovnání se Sluncem a Sluneční soustavou. Credit: Credit: Vincent Van Eylen/Aarhus University

Kepler objevil zajímavou exoplanetu, jejíž budoucnost není úplně růžová.

K2-39b objevil Kepler v rámci své nové mise. Jedná se o planetu menší než Jupiter o poloměru 8,3 Země a hmotnosti přes 50 Zemí. Okolo své hvězdy oběhne za 4,6 dní. Podobných planet jsou mraky, ale takhle je v něčem jiná.

Nádech exotiky dodává její matka. Jedná se totiž od podobra o hmotnosti 1,5 Slunce ale velikost téměř čtyřnásobku Slunce.

Exoplanet s krátkou oběžnou dobou u podobrů moc neznáme a nevíme proč. Jednou z možností je samozřejmě to, že podobři blízké planety zničí slapovými silami. Existence K2-39b ukazuje, že tomu tak být nemusí.

Většinu z podobných planet objevil Kepler a všechny mají kratší oběžnou dobu. S K2-39b je srovnatelná Kepler-91b s oběžnou dobou 6,2 dní, ale ta obíhá kolem hvězdy více než 6x větší než Slunce.

Existence K2-39b není zrovna pozitivní. Pokud by zůstala na současné oběžné dráze, okraj rostoucí hvězdy se k ní dostane za 150 ± 90 milionů let. To je konzervativní horní limit toho, čeho se planeta dožije.

Exoplanetu objevil Kepler, o změření radiálních rychlostí se postaraly spektrografy na Nordic Optical Telescope (Kanárské ostrovy), Magellanu II v Chile a na přelomu srpna a září loňského roku také HARPS. Data ze spektrografů naznačují možnou existenci hvězdného průvodce nebo další planety na vzdálené dráze.

Zdroj: The K2-ESPRINT Project V: a short-period giant planet orbiting a subgiant star

Reklama