Horký jupiter v představách malíře. Credit: NASA
Horký jupiter v představách malíře. Credit: NASA

Vliv nebeských těles kromě Slunce a Měsíce na Zemi je poměrně malý, protože jsou hodně daleko. Ve vesmíru ale existují hodně extrémní výjimky.

Jednou za čas se vyrojí nejrůznější proroci, kteří předpovídají konec světa. Jednou z příčin bývá třeba seřazení planet. Na Zemi mají vliv pouze Měsíc a Slunce. Důsledky slapových sil vidíme v době přílivu a odlivu.

Ve vesmíru ale existují i případy, kdy je vliv slapových sil mnohem větší a to dokonce i v opačném gardu! Tedy nejen, že mají slapové síly hvězdy vliv na planetu, ale také planeta může mít vliv na hvězdu.

HATS-18 je jedním takovým případem. Od dubna 2011 do července 2013 získali astronomové na 10 tisíc snímků hvězdy HATS-18 prostřednictvím projektu HATS, což je jižní bráška slavného projektu HATNet s maďarskými kořeny. Jižní HAT se nachází v Chile, Africe a Austrálii.

Pomoci tranzitní metody byla objevena exoplaneta o třetinu větší a dvakrát hmotnější než Jupiter. Na tom není nic divného, ale HATS-18b oběhne okolo své hvězdy za 20 hodin!

HATS-18 je skvělou laboratoří pro průzkum interakcí mezi hvězdou a planetou. Interakce zde přitom budou opravdu velké a nemyslíme jen vliv hvězdy na planetu.

Mateřská hvězda je velmi podobná našemu Slunci. Dokonce i stáří bude podobné, takže by se okolo své osy měla otočit plus mínus za jeden měsíc. Stáří hvězdy se vždy odhaduje trochu špatně, takže i kdyby byla hvězda výrazně mladší, otočila by se kolem své osy asi za 20 dní (při dolní hranici 2,2 miliard let). Podle měření se ale zdá, že se otočí kolem své osy za méně než 10 dní!

Za rychlejší rotací je vliv obří planety. Pokud bychom planetu neobjevili, mohla by nás hvězda dost zmást. Doba rotace totiž obvykle závisí na stáří hvězdy. V tomto případě se hvězda otáčí rychleji než hvězdy v některých hvězdokupách jako M37 nebo Hyády, u nichž stáří známe a je 550 milionů let, respektive 625 milionů. S trochou nadsázky tak planeta zdánlivě omládla.

HATS-18b není první obří planetou, která obíhá takto blízko od své hvězdy. WASP-19b má hmotnost a velikost o něco větší než Jupiter a jeden oběh ji trvá necelých 19 hodin. Také ona bude urychlovat rotaci své hvězdy.

Zdroj: HATS-18 b: An Extreme Short–Period Massive Transiting Planet Spinning Up Its Star

Reklama