Obíhá kolem KIC 8462852 roj komet? credit: NASA/JPL-Caltech
Obíhá kolem KIC 8462852 roj komet? credit: NASA/JPL-Caltech

KIC 8462852 je nepochybně jedním z nejslavnějších nebeských objektů. Kepler u této hvězdy našel podezřelou „aktivitu“ a hypotézy o ET byly na světě…

KIC 8462852 byla jednou z desítek tisíc hvězd v hledáčku Keplera. Obyčejná hvězda spektrální třídy F3 se nachází ve vzdálenosti bezmála 1500 světelných let. Za normálních okolností by po ní pes neštěkl, možná jen nějaký vykutálený prodejce hvězd… ti rádi nabízejí „k prodeji“ hvězdy, které pouhým okem nevidíte…

Jenomže vloni na podzim vyšla studie. Kepler objevil během první mise u této hvězdy podivné poklesy jasnosti. Takové, za kterými určitě nestojí žádná planeta. Poklesy jsou dlouhé, někdy hluboké, jindy ještě hlubší (až 20 %). Samozřejmě se ihned vyrojily spekulace o možné existenci mimozemských artefaktů.

Záhadu KIC 8462852 asi jen tak nerozlouskneme, a tak se jako nejpravděpodobnější hypotéza cituje i nadále roj komet…

Sekundární příběh a hledání odpovědí v Praze

Na začátku letošního roku se ale začal psát další a tak trochu samostatný příběh KIC 8462852. Bradley Schaefer (Louisiana State University) se rozhodl, že se KIC 8462852 podívá na zoubek trochu blíže a to konkrétně prostřednictvím bohatého archívu fotografických desek Harvard College Observatory, který obsahuje snímky oblohy z let 1890 až 1989. Schaefer využil digitalizovanou podobu desek – DASCH a zjistil, že od chvíle, kdy je hvězda pozorována, její jasnost klesá – v průměru o 0,165 ± 0,013 mag za sto let.

To bylo samozřejmě šokující zjištění, protože něco podobného by hvězda dělat neměla.

Příběh měl ale pokračování. Německý astronom Michael Hippke a jeho kolega z NASA Daniel Angerhausen přišli s „odpovědí“. Podle jejich tvrzení není pokles jasnosti hvězdy KIC 8462852 relevantní, protože stejný pokles objevili také u jiných hvězd a může za něj špatná kalibrace fotografických desek. Ty byly přece jen pořízeny několika dalekohledy v průběhu mnoha let.

Schaefer se ale nevzdal a vydal odpověď, ve které to zejména Hippke pořádně slíznul. Abychom si trochu upřesnili role: Hippke je mladý astronom, Schaefer už poněkud zkušenější.

Schaefer kritizoval několik „začátečnických“ chyb v práci svých kolegů. Poukázal třeba na to, že pracovali i s veličinami s fotografií, u nichž jsou dobře známé vady. Tyto méně kvalitní údaje by pro jakékoliv citlivé účely neměly být vůbec používané, protože se jedná lidově řečeno o odpad. Nakonec Schaefer mezi řádky a vlastně i přímo zkritizoval své kolegy za přístup, kdy ušili článek horkou jehlou a pospíchali do médií místo kvalitní práce a potřebné oponentury. Navíc obvinil autory, že tím fakticky poškozují pověst DASH a mohou ohrozit i jeho další fungování a financování.

Nutno říct, že pracovat na jakékoliv studii okolo KIC 8462852 je slušný adrenalinový sport. Odborná veřejnost se na to kvůli původním blábolům o mimozemšťanech dívá skrz prsty, novináři vám nedají pokoj a navíc vám veřejnost zahltí emailovou schránku. Hippke sám vzpomíná na velké množství emailů a dokonce i dopis od jednoho Američana, který prý byl obyvateli KIC 8462852 unesen!

Hippke měl situaci o to veselejší, že svou studií tak trochu zařízl hypotézy o mimozemských artefaktech. To vám mezi lidmi přidá na popularitě asi stejně jako návrh na zvýšení daní.

Hippke a jeho kolega se ale odřízli od médií, přizvali další kolegy z univerzit ve Vanderbiltu a Lehighu a dokonce přijeli do Prahy. Byli zde na konferenci ASTROPLATE (viz http://www.astroplate.cz), kde celý týden diskutovali právě o fotografických deskách.

Z průběhu 20. století máme stovky tisíc fotografických desek, které jsou skutečným pokladem světové astronomie a je nutné je digitalizovat. I samotný DASH tuším obsahuje jen 15 % z celkového Harvardského archívu.

Původní článek byl postupně několikrát aktualizován a doplněn o nové poznatky. Autoři posbírali veškerou kritiku, pozvali více odborníků k oponentuře apod.

Závěr? Podle týmu pomoci dat z DASH nade všechnu pochybnost nelze rozeznat dlouhodobé změny jasnosti pod 0,2 mag za století. Archív se tak hodí spíše na průzkum změn v řádech magnitud.

Hippke a spol. trvají na tom, že dlouhodobý pokles jasnosti hvězdy KIC 8462852 z fotografických desek nelze brát jako skutečný úkaz.

Tím se samozřejmě nikterak nevysvětlují poklesy jasnosti, které pozoroval Kepler.

Zdroje: A statistical analysis of the accuracy of the digitized magnitudes of photometric plates on the time scale of decades with an application to the century-long light curve of KIC 8462852, centauri-dreams.org

Reklama