Sonda Cassini, credit: NASA
Sonda Cassini, credit: NASA

Už je to nějaký ten pátek, co vyšla souhrnná studie o možné existenci planety Devět ve vnějších částech Sluneční soustavy. Astronomové se ji nyní pokoušejí objevit.

Hypotéza o další a velké planetě daleko za dráhou Pluta vychází z drah několik těles Kuiperova pásu.

Existují tři pravděpodobné scénáře toho, jak může celý příběh skončit. Tím prvním je možnost, že budou objeveny další transneptunická tělesa s podivnou dráhou, které ale nezapadnou do konceptu hypotézy o planetě Devět. V takovém případě se celá hypotéza zhroutí, protože je založena na tom, že dráhy zmíněných těles nejsou náhodné.

Další možností je, že budou objevovány stále další a další tělesa s podivnými dráhami a nakonec je zde ta pro mnohé nejlepší – planeta Devět bude objevena přímo.

Astronomové znají přibližnou dráhu planety Devět, ale nevědí, v kterém místě dráhy se nyní nachází.

Před pár dny vyšla zajímavá studie francouzských astronomů. Ti se už řadu let věnují velmi přesným výpočtům drah všech známých planet. Díky datům ze sondy Cassini, která 12 let zkoumá Saturn a jeho měsíce, znají vzdálenost Země a Saturnu s přesností na pár desítek metrů.

Podle autorů nové studie by planeta Devět musela během jejich pozorování ovlivnit dráhy planet – nepatrně ale přesto. Vzhledem k tomu, že se tak nestalo, znamená to, že planeta neexistuje nebo se momentálně nenachází nikde v okolí perihelia – bodu nejblíže ke Slunci.

Na tomto obrázku se můžete podívat na oblasti, kde by se planeta nacházet neměla (Exclu) a kde by se naopak nacházet mohla (Probable).

Tip: Vše, co potřebujete vědět o planetě Devět

Zdroj: Constraints on the location of a possible 9th planet derived from the Cassini data