Dosavadní rekordmanka Epsilon Aurigae. Credit: NASA
Dosavadní rekordmanka Epsilon Aurigae. Credit: NASA

TYC 2505-672-1 je hodně zvláštní systém. Zatmění v něm trvá více než 3 roky.

Pokud chcete, poznačte si do kalendáře datum 16. července 2168. V ten den nastane na Zemi nejdelší zatmění Slunce za 12 tisíc let. V ideálním případě potrvá úplné zatmění přes 7 minut! Úkaz bude pozorovatelný mimo jiné z Jižní Ameriky.

Sedm minut je dlouhá doba, ale není to nic ve srovnání se systémem TYC 2505-672-1. Na Exoplanety.cz píšeme obvykle o tranzitech exoplanet, ale na podobném principu funguje také lov zákrytových dvojhvězd.

Máte dvě hvězdy, které obíhají okolo společného těžiště a vzájemně se zakrývají. Ve světelné křivce to vypadá tak trochu podobně jako u tranzitu planety. U zákrytových dvojhvězd je také větší šance pozorovat sekundární minimum – to když se menší z hvězd schová za tou větší (analogií tranzitu je přesný opak – menší hvězda přechází před tou větší).

Rekordmanem v tomto ohledu byla Epsilon Aurigae. Hlavní složkou je veleobr, kterého každých 27 let zastíní menší hvězda, která je obklopená diskem. Ten způsobuje, že pokles hlavní složky trvá  670 až 730 dní.

Nyní ale astronomové objevili podobný, ale ještě extrémnější případ. TYC 2505-672-1 se skládá ze dvou hvězd. První hvězdou je rudý obr, ta druhá zůstává trochu záhadou. Patrně se jedná o rudého obra, který odhazuje svrchní vrstvy. Astronomové vědí jen to, že hvězdu obklopuje obří disk. Ten zakrývá rudého obra každých 69 let. Pokles jasnosti je přitom značný – 4,5 mag a trvá 3,45 let!

Vzdálenost obou složek je 20 AU a nachází se 10 tisíc světelných let od nás.

Perioda oběhu a délka zatmění byly určeny na základě nových pozorování i archivních dat. Autoři studie využili dalekohled KELT, který se věnuje lovu exoplanet tranzitní metodou, ale také třeba bohaté archívy Harvardu, které obsahují fotografické desky z let 1890 a 1989.

Zdroj: An Extreme Analogue of ε Aurigae: An M-giant Eclipsed Every 69 Years by a Large Opaque Disk Surrounding a Small Hot Source

Reklama