Dalekohled Twinkle
Dalekohled Twinkle

Kepler by mohl pracovat teoreticky do konce roku 2017, kdy se do vesmíru vydá také jeho neformální nástupce TESS. Připravují se ale i další kosmické dalekohledy. Jedním z nich je Twinkle.

Ze všech menších kosmických dalekohledů se mi z hlediska designu Twinkle líbí nejvíce. Samozřejmě u kosmických dalekohledů je důležitější spíše to, co umí, než jak vypadají. Zvláště, když je stovky či dokonce miliony kilometrů od nás ani nemůžeme obdivovat.

Úkolem Twinkle bude průzkum atmosfér exoplanet – konkrétně stovky spíše větších a především tranzitujících. Twinkle totiž bude využívat transmisní spektroskopie, kdy pozorujeme „otisk“ atmosféry planety ve světle (spektru) hvězdy.

sstl_twinkle_872x749

Twinkle má pracovat v oblasti 0,5 a 5 mikrometrů a stát kolem 80 milionů dolarů, což je poměrně málo ve srovnání s mnohými jinými průzkumníky exoplanet.

Za dalekohledem stojí britské univerzity. Počáteční fáze je financována univerzitami a European Research Council, samotný dalekohled pak má být zaplacen kombinací veřejných a soukromých peněz. Start je naplánován na rok 2019.

Zajímavý je původ jména dalekohledu. Kosmické dalekohledy často dostávají název podle toho, čemu se věnují – TESS alias Transiting Exoplanet Survey Satellite je dobrým příkladem. Druhou možností je pojmenovat dalekohled po významném astronomovi (Hubble, Kepler) nebo třeba bývalém řediteli NASA.

Twinkle na to jde trochu jinak. Samotné slovo znamená v angličtině „třpytit se“, „blikat“, což je vlastně s nadsázkou to, co se děje při tranzitu exoplanety, kdy jasnost hvězdy poklesne.

Twinkle je ale také slovo, které snad všichni Britové (a nejen oni) znají v souvislosti s dětskou písničkou Twinkle Twinkle Little Star. Hned v úvodu písničky se zpívá „Jsem zvědavá, co jsi“, což se samozřejmě opět hodí ke kosmickému dalekohledu, který se bude snažit přijít na kloub atmosférám exoplanet.

V neposlední řadě není projekt jen kosmickým dalekohledem, ale také vzdělávacím projektem pro britské školy – EduTwinkle.

Doporučené: Stránky projektu

Reklama