Wolf 1061 na obloze, credit: Aladin sky atlas
Wolf 1061 na obloze, credit: Aladin sky atlas

Astronomům se podařilo objevit tři nové exoplanety u jedné z nejbližších hvězd. Jedna z nich se nachází na vnitřním okraji obyvatelné oblasti.

Wolf 1061 je červeným trpaslíkem a je to také jedna z nejbližších hvězd od nás. Nachází se zhruba 14 světelných let daleko v souhvězdí Hadonoše. Jedná se o 36. nejbližší hvězdnou soustavu.

Australští astronomové využili data z evropského spektrografu HARPS, který se nachází na 3,6 m dalekohledu v Chile (ano, výzkum exoplanet je mezinárodní záležitost).

Prostřednictvím měření radiálních rychlostí byly objeveny tři exoplanety. Na odborný článek si musíme ještě počkat, ale i v tiskové zprávě je poměrně dost informací.

Planety obíhají okolo červeného trpaslíka s oběžnými dobami 5, 18 a 67 dní. Prostřední planeta „c“ se alespoň dle animace nachází poblíž vnitřního okraje obyvatelné oblasti. Planeta „d“ je pak za vnějším okrajem obyvatelné oblasti.

Hmotnosti planet jsou 1,4; 4,3 a 5,2 Zemí. Je zřejmě nepravděpodobné, že by planety tranzitovaly, takže jejich velikost neurčíme, což trochu komplikuje situaci – u hmotnosti je znám spíše dolní odhad a hustotu nezjistíme.

Zdroj: science.unsw.edu.au

Reklama