Foto: NASA
Foto: NASA

KOI-3138.01 bude spíše sestrou Venuše. Poloměr exoplanety je ale stejný se Zemí. Má to ovšem háček.

KOI-3138.01 je dalším kandidátem na exoplanetu o velikosti Země. Není přitom bleskem z čistého nebe, v katalogu kandidátů od Keplera je už nějaký ten pátek. Jedná se o úlovek ještě z první mise Keplera.

Nyní ale už můžeme mluvit o potvrzené exoplanetě. Její objev bude tento týden prezentován na 47. ročním meetingu Planetární divize Americké astronomické společnosti.

Exoplaneta KOI-3138.01 má mít poloměr 1,08 Země. Život na povrchu ale hledat nebudeme. Planeta bude v tomto ohledu podobná spíše Venuši. Okolo své hvězdy totiž oběhne jednou za devět dní, což je samozřejmě dost málo i přesto, že hvězdou je červený trpaslík. Tedy asi…

S tou mateřskou hvězdou to bude totiž problém. Měření radiálních rychlostí ukazují na přítomnost společníka. Budou potřeba další pozorování, aby se existence společníka prokázala nebo vyvrátila. Proč je to tak důležité?

Představte si pro zjednodušení případ, kdy relativně blízko od sebe obíhá kolem společného těžiště hvězda a hnědý trpaslík. Kepler ale vidí ve svém zorném poli jen jednu „hvězdu“.

V takovém případě je obtížné určit, okolo jakého tělesa vlastně planeta obíhá. To je samozřejmě důležité pro určení její velikosti, která vychází právě z velikosti hvězdy. Z logiky je rozdíl, když vám planeta způsobí pokles jasnosti o 1 % u hvězdy velikosti Slunce (třeba) nebo červeného trpaslíka.

V případě KOI-3138.01 existuje spíše menší, ale přesto možnost, že neobíhá okolo červeného trpaslíka ale okolo jeho společníka, kterým by mohl být hnědý trpaslík o hmotnosti 5 % Slunce. V takovém případě by byla planeta větší a podobala se spíše Neptunu.

Zdroj: An Exo-Venus Around a Cool, Nearby Star (Isabel Angelo , Jason F. Rowe , Steve B. Howell); 47th DPS Meeting

Reklama