Možná bychom o tom ani nepsali, ale tohle vypadalo vizuálně velmi zajímavě. V Kalifornii viděli v sobotu večer na obloze zvláštní objekt.

… protože žijeme v době internetu, mobilů a sociálních sítí, strhla se ihned vášnivá diskuse o tom, o co se vlastně jedná. Zapojil se do ní dokonce i slavný astronom a lovec těles za dráhou Neptunu Mike Brown.

Objekt vypadal jako kometa, což samozřejmě byla jedna z těch nesmyslných možností, o kterých se na internetu debatovalo. Mohlo jít o jasný meteor? Někteří upozornili na meteorický roj Taurid. Nebo o zánik kosmického smetí? Horké chvilky zažívala i policie, spousta lidí se na ní obrátila.

Podobné případy jsou vždy dobré k jedné věci – jakmile se vše vysvětli, tak zjistíte, jak nesmyslná byla některá svědectví. Vždy se totiž najdou lidé, co realitu poněkud přikrášlí nebo dokonce dokážou odhadnout výšku, v jaké objekt letěl… což mimochodem nedokáže nikdo – ani astronom, ani vojenský pilot.

O co tedy nakonec šlo? Bylo to něco, s čím u nás zkušenosti nemáme, jak jsou na tom Kaliforňané, nevím. Jednalo se o raketu, ale ne o tu vesmírnou. Americké námořnictvo vypustilo z ponorky třídy Ohiho balistickou raketu Trident II (D5). Samozřejmě bez „výzbroje“.

Foto: Wikipedia

Reklama