Snad každý má rád fotografie Země z vesmíru – na internetu jich je plno zejména z paluby Mezinárodní kosmické stanice. Nyní ale můžete vidět Zemi tak, jak ji viděl člověk jen při letu na Měsíc.

NASA spustila nový web, na který bude umisťovat každý den aktuální fotografii nebo spíše fotografie Země z přístroje EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera), který je součástí výzbroje družice DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) pro výzkum vesmírného počasí.

Družice se vydala do vesmíru letos v únoru a je umístěna v libračním bodě L1 ve vzdálenosti asi 1,5 milionů km od Země, takže přirovnání s pohledem astronautů z Měsíce berte s rezervou.

Fotografie zveřejňuje NASA každý den. Na webu si můžete přehrát i krátkou animaci z deseti snímků. Protože přístroj slouží pro sledování změn aerosolů, oblačnosti, vegetace, ozónu apod., jedná se o snímky pouze denní strany planety a pro tyto účely bylo zvoleno i umístění družice.

Snímky vznikají přes různé filtry pro UV a IR část spektra. Barevné snímky pak vznikají kombinací fotografií přes červený, modrý a zelený filtr. Rozlišení by mělo být přibližně 10 až 15 km.

Fotografie naleznete na adrese http://epic.gsfc.nasa.gov/ Vlevo najdete menu – můžete si pustit animaci, nechat si vyjet 10 posledních snímků nebo si najít fotografie z předešlých dní.

Mimochodem, na snímcích chybí hvězdy a to ze stejného důvodu, proč chybí na snímcích z povrchu Měsíce. Země, ačkoliv se to možná nezdá, v kosmickém prostoru poměrně dost září. Aby tak snímky byly použitelné, musí EPIC zvolit velmi krátké expozice. Hvězdy jsou naopak slabé, takže expozice v řádu desítek milisekund na jejich zachycení nestačí.

Reklama