Foto: NASA
Foto: NASA

Trochu jsem si říkal, zda tohle poněkud bulvární téma vůbec otevřít, ale nakonec o něm bylo už napsáno opravdu hodně na řadě astronomických webů…a navíc je to něco, co dost zásadně ovlivní výzkum exoplanet.

Výzkumem exoplanet otřásl skandál. Geoffrey Marcy – jeden z největších odborníků na exoplanety a člověk, který stál přímo u zrodu oboru, byl obviněn ze sexuálního obtěžování, kterého se měl dopustit na čtyřech studentkách Kalifornské univerzity v Berkeley mezi léty 2001 a 2010.

Celý skandál nakonec vyústil v Marcyho rezignaci, na jejímž konci bude po 16 letech odchod z prestižní univerzity. Marcy také skončil na San Francisco State University.

Celé vyšetřování skončilo už v létě a univerzita měla snahu vše zamést po koberec a dohodnout se s Marcym smluvně na jakési podmínce. Před pár dny ale na případ upozornil web BuzzFeed New a skandál byl na světě.

Univerzita pak čelila velké kritice i online petici. Někteří to vnímali jako ohrožení studentů, které univerzita neřešila.

Otázkou je, co teď bude s Marcym dál a zda vůbec zůstane v oboru. Jeho odchod by byl těžkou ranou pro výzkum exoplanet nejen v USA.

Reklama