Evropská kosmická agentura spustila povedenou aplikaci, díky které si můžete osahat povrch komety 67P/Čurjumov-Gerasimenková, kterou zkoumá sonda Rosetta.

Aplikaci naleznete na adrese http://sci.esa.int/comet-viewer/. Nejdříve počkejte, až se aplikace spustí – jádro komety přiletí k vám a pak zase odletí.

Ovládání je jednoduché – kolečko myši funguje jako zoom, pokud přidržíte pravé tlačítko, můžete jádro posouvat, podržíte-li levé tlačítko myši, můžete jádrem různě natáčet.

kometa-viewer

Vpravo dole můžete přepínat mezi dvěma modely, které vznikly různými postupy.

Dole jsou pak k dispozici některé vychytávky: můžete si pohrát se světlem, zobrazit jednotlivé regiony na povrchu, které vědci pojmenovali po egyptských bozích. Můžete také nechat kometu rotovat a v neposlední řadě nezapomeňte kliknout na Display Observations.

V okolí komety (doporučuji dát menší zoom) se vám zobrazí velké množství modrých kuliček. Ty představují jednotlivá pozorování sondy Rosetta. Pozice kuličky odpovídá pozici sondy v okamžiku pořízení fotografie. Po najetí myší na kuličku se zobrazí nadhled snímku, který si můžete stáhnout.

Reklama