New Horizons prolétla kolem Pluta a míří dál směrem ven ze Sluneční soustavy. To si přímo říká o nějaký ten vzkaz pro případné mimozemské nálezce.

Sonda New Horizons teď bude asi 1,5 roku posílat na Zemi získaná data. Za pár let by ji měl čekat průlet okolo některého z dalších těles daleko za dráhou Neptunu.

New Horizons je sondou, která by byla ideální pro umístění nějaké plakety pro případné mimozemské nálezce. Není to nový nápad, plakety a zlaté desky nesou sondy Voyager a Pioneer. New Horizons ale v roce 2006 odletěla bez podobného vzkazu. Na palubě je jen mince Floridy, americká vlajka a pár gramů popela Clyde Tombaugha, který Pluto objevil.

Takže je to uzavřené téma? Ale není. Deska pro mimozemšťany nemusí mít nutně podobu destičky, která bude na sondě připevněna šroubky a maticemi. Žijeme přece v době jedniček a nul!

Už nějakou dobu Existuje projekt One Earth Message (OEM), o kterém jsme už před rokem psali. Nyní se dostal do nové fáze. Bohužel se o něm vůbec nepíše, dokonce se někde dočtete, že New Horizons žádné poselství pro mimozemšťany nenese a tečka.

Za projektem stojí nadšenci z řad vědců či popularizátorů. Lídrem je Jon Lomberg (*1948), který působil jako dvorní ilustrátor Carla Sagana. Vlastně to byl takový Saganův Kája Saudek, byl podepsán nejen pod zmíněnými zlatými deskami, ale i pod Saganovými pořady.

Co to OEM je? Cílem projektu je sestavit zprávu pro mimozemšťany. Má to být objektivní pohled na naší planetu. Případní nálezci by se měli dozvědět nejen něco o modré planetě, rozmanitosti života, lidech, přehrát si pozdravy apod., ale měly by tam být i informace o nemocech, utrpení, zřejmě i válkách (snad ne přesné popisy zbraní, prosím). Do tvorby zprávy má být zapojena veřejnost.

NASA s projektem souhlasí, podpořil ho i šéf sondy New Horizons Alan Stern. Dopravit „zlatou desku 2.0“ na palubu sondy, která je několik miliard km od Země, nebude vůbec těžké. Stačí to zabalit a poslat radioteleskopy.

NASA souhlasí, ale nehodlá to platit. Proto budou potřeba peníze a to v několika fázích. V té první chtějí autoři projektu vybrat 500 tisíc dolarů na výzkum toho, jak vše vlastně udělat. Asi není moc reálné, že mimozemšťané také používají jpeg či mp3.

Nevím, jak dlouho kampaň běží, ale s ohledem na její blízký konec se výběr peněz moc nedaří.

Stránka kampaně a další informace: http://www.fiatphysica.com/campaigns/oem/

Reklama