Co když se něco před startem kosmické lodi pokazí a posádka se musí evakuovat? Astronauti mají k dispozici záchranné mechanismy.

V případě ohrožení musí astronauti startovací komplex opustit co nejdříve. K tomu sloužila u raketoplánů speciální lanovka, bunkr a také upravený transportér M113, ve kterém se mohla pohybovat nejen posádka ale i záchranáři.

Na Mysu Canaveral se dnes buduje nová infrastruktura nejen pro lety Orionu ale i pro soukromé dopravce a součástí je i nový obrněnec.

Nástupcem M113 bude MRAP (Mine Resistant Ambush Protected). Jeho hmotnost je přes 20 tun, maximální rychlosti 60 až 80 km/h a potěší rovněž jednoduché ovládání – podobné řízení nákladního auta.

MRAP může sloužit k úniku posádky ale také jako ochranný bunkr. Jedním z těch, kteří ho dnes testují, je Boeing a to s výhledem na start své soukromé pilotované lodě CST-100 v roce 2017.

Samozřejmě ani zde nejde o novinku, vyvinutou čistě pro kosmonautické účely. MRAP používá od roku 2007 americká armáda jako ochranu před explozí nástražného výbušného systému. Nasazen byl v Iráku a Afganistanu.

Reklama