HATS-6 b, credit: ANU
HATS-6 b, credit: ANU

Projekt HATS (HATSouth) nás bude nyní zásobovat objevy zřejmě dost často. Unikátní projekt na hledání tranzitujících exoplanet disponuje dalekohledy na třech místech světa, což umožňuje trochu minimalizovat tradiční problém lovců tranzitů – střídání dne a noci nebo spíše rotaci Země, kdy vám cílové zorné pole zmizí za obzorem.

HATS už našel několik exoplanet. Jednou z nejzajímavějších je HATS-6 b. Ve vzdálenosti asi 500 světelných let daleko máme hvězdu spektrální třídy M o velikosti a hmotnosti asi 60% Slunce. U podobně malých hvězd jsme zvyklí nacházet také malé planety – dost často super-země. HATS-6 b je ale jednou z mála výjimek. S oběžnou dobou 3,3 dní obíhá okolo hvězdy planeta o hmotnosti třetiny Jupiteru a poloměru 1 Jupiteru.

Poměr poloměru hvězda-planeta je poměrně zajímavý. Jupiter sám má asi desetinu Slunce, takže v tomto případě je planeta jen 6x menší než mateřská hvězda. Pokles jasnosti (hloubka tranzitu) je tedy dosti velká.

Spektrální pozorování byla provedena v letech 2012 a 2013 na několika dalekohledech a spektrografech: 3,6 m ESO (HARPS), ANU na Siding Spring (WiFeS), MPG (FEROS) a Magellan (PFS).

Zajímavější je ale v tomto případě možná následné pozorování samotných tranzitů. O pomoc byl totiž požádán amatérský astronom Tan Thiam Guan, kterého ale všichni znají spíše TG Tana.

To je moc zajímavý pán, který je důkazem toho, jak mohou být astronomové amatéři prospěšní při výzkumu exoplanet. Zatímco řada z nich (včetně těch českých) pozoruje již dávno objevené exoplanety naprosto zbytečně, TG Tan patří k těm, kteří aktivně spolupracují s profesionály.

TG Tan má na své zahradě 30 cm dalekohled typu Schmidt-Cassegrain, který má jméno PEST (Perth Exoplanet Survey Telescope), protože se nachází jen asi 8 km od australského Perthu, tedy kupodivu ne v úplně nejlepších podmínkách.

TG Tan se podílel nejen na objevu HATS-6 b, ale v posledních asi dvou letech na objevu celkem 11 exoplanet a to ať už těch tranzitujících, tak i těch, které byly objevené metodou gravitačních mikročoček. Mezi poslední objevy, na kterých se podílel, patří horcí jupiteři HATS-13 b a HATS-14 b.

Zdroj: HATS-6b: A Warm Saturn Transiting an Early M Dwarf Star, and a Set of Empirical Relations for Characterizing K and M Dwarf Planet Hosts, foto: ANU

Reklama