Automatický dalekohled APF (Automated Planet Finder Telescope) našel další dvě exoplanety, tentokrát typu super-země. To, že je dalekohled automatický, funguje tedy v průběhu noci téměř bez zásahu člověka, někteří autoři milují, ale ve skutečnosti to není ve výzkumu exoplanet nic vzácného a v astronomii už vůbec ne. APF je ale prvním automatickým dalekohledem, který hledá planety měřením radiálních rychlostí. Jeho kolegové jsou totiž obvykle větší než on (2,4 m) a automaticky nepracují.

Ale k objevu. Už v roce 2009 se astronomům podařilo u oranžového trpaslíka HD 7924, který má hmotnost 80% Slunce a najdeme ho asi 50 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopei, objevit super-zemi.

APF (Automated Planet Finder), zdroj: Wikipedia
APF (Automated Planet Finder), zdroj: Wikipedia

Planeta HD 7924 b měla mít hmotnost něco přes 9 Zemí a oběžnou dobu asi 5,4 dne. APF společně s Keckovým dalekohledem (HIRES), který stál původně za objevem, nyní zpřesnili hmotnost na 8,6 Země.

Kromě toho se APF podařilo objevit dvě nové planety a to také typu super-země. Planeta „c“ má oběžnou dobu 15 dní a hmotnost 7,9 Země, planeta „d“ pak oběžnou dobu 25 dní a hmotnost 6,5 Země.

Astronomové se pokoušeli najít tranzity planet. Do akce byl zapojen i dalekohled podobného názvu – Automatic Photometric Telescope. Sice se podařilo zachytit určité dlouhoperiodické i krátkoperiodické signály, ale ty přisuzují vědci hvězdnému cyklu a magnetické aktivitě a skvrnám ve fotosféře.

Zdroj: Three Super-Earths Orbiting HD 7924

Foto credit: Karen Teramura & BJ Fulton, University of Hawaii, Institute for Astronomy

Reklama