Spirit a Opportunity

Opportunity měla původně pracovat tři měsíce. To byla délka primární mise. Pokud by se ji podařilo splnit, byl by to úspěch, i když by mezi vědci zavládlo mírné zklamání, že vozítko nepracovalo o něco déle. Nakonec ale bylo vše jinak.

Kolega Spirit skončil v roce 2010, Opportunity ale pracuje dodnes, i když má technické problémy s pamětí.

Nyní však vozítku hrozí konec. K dispozici je návrh rozpočtu NASA na fiskální rok 2016 a v kolonce Opportunity je pesimistická nula. Fiskální rok začíná v USA 30. září.

Nemusí to být definitivní konec. Opportunity potřebuje na roční provoz asi 14 milionů dolarů. Pokud bude okolo léta v dobré kondici, mohla by se NASA pokusit ještě peníze někde najít nebo by teoreticky mohla provoz vozítka převzít jiná instituce. Samozřejmě je zde také spíše zbožná možnost tolik populárních veřejných sbírek, které už přinesly prostředky na různé projekty. Obvykle jde o něco nového, ale není to tak dávno, co se vybíraly peníze i na záchranu týmu formule 1.

Kromě Opportunity to má v rozpočtu spočítané také sonda LRO, která od léta 2009 pracuje na oběžné dráze Měsíce a přináší velmi podrobné snímky našeho vesmírného souseda. Dokonce tak podrobné, že na nich lze najít stopy z programu Apollo nebo stopy Lunochodu. Provoz LRO stojí 12,4 milionů dolarů.

V neposlední řadě to má nahnuté i sonda Mars Odyssey, která je nejstarší sondou na oběžné dráze Marsu. Ta by ale měla skončit až za rok.

Reklama