V květnu 2013 přišla smutná zpráva. Keplerovi se pokazil druhý ze čtyř gyroskopů, které ho stabilizují v kosmickém prostoru. Ke své práci přitom Kepler potřebuje gyroskopy tři. Chytré hlavy se ale daly dohromady a vymyslely elegantní řešení. Kepler pokračuje v práci, jeden gyroskop nahradil tlak slunečního větru a motory. Přesnost Keplera je o něco nižší a musí se občas pootočit. Díky tomu nesleduje jedno místo na obloze, ale postupně se posouvá. Na jednom místě zůstává asi 80 dní. Nová zorná pole leží v oblasti ekliptiky, takže jsme tuto misi překřtili na tour de zodiac.

Nová mise dostala oficiální označení K2 a přináší první ovoce. Kepler si rozšířil obzory a pozoroval kometu a nyní také objevil svou první exoplanetu v rámci nové mise.

I když…to není tak úplně pravda. Mise K2 oficiálně začala letos na konci května. Nová exoplaneta HIP 116454 b byla ale objevena dříve a to v únoru letošního roku, kdy NASA Keplera testovala, aby zjistila, zda je K2 vůbec možná a jak vše nastavit. Musel se totiž vyvinout například speciální software. Tzv. Kepler Two-Wheel Concept Engineering Test proběhl mezi 4. a 12. únorem.

HIP 116454 se nachází v souhvězdí Ryb ve vzdálenosti necelých 200 světelných let. Zdroj: Stellarium
HIP 116454 se nachází v souhvězdí Ryb ve vzdálenosti necelých 200 světelných let. Zdroj: Stellarium

Nová exoplaneta HIP 116454 b obíhá okolo oranžového trpaslíka s periodou 9,1 dní. Jedná se o planetu o velikosti 2,5 a hmotnosti 11,8 Zemí. Výsledná hustota tak vychází na zhruba 400 kg/m3, což dává tušit, že se jedná buď o vodní svět, nebo o planetu podobnou Neptunu s velkou atmosférou.

Radiální rychlosti (hmotnost) byly změřeny spektrografem HARPS-N, což je poměrně nová severní verze slavného chilského lovce exoplanet. HARPS-N se nachází na Kanárských ostrovech na Telescopio Nazionale Galileo.

HARPS-N se momentálně věnuje převážně pozorování hvězd, u kterých Kepler objevil exoplanety. V budoucnu se tak můžeme od této dvojice dočkat dalších zajímavých objevů. Celkem bylo v průběhu 33 nocí mezi červencem a říjnem letošního roku získáno 44 spekter hvězdy HIP 116454.

Na mateřskou hvězdu se také podíval malý satelit MOST, který stejně jako Kepler pozoruje tranzity exoplanet. Několik jeho pozorování bylo provedeno v srpnu a září a nejen, že potvrdilo existenci planety, ale také upřesnilo dobu jejího oběhu.

Zdroje: CfA, CHARACTERIZING K2 PLANET DISCOVERIES:
A SUPER-EARTH TRANSITING THE BRIGHT K-DWARF HIP 116454

Reklama