Včerejší (páteční) briefing o přistání na kometě se neobešel bez slz. To asi nikoho nepřekvapí, přistání na povrchu komety po deseti letech letu vesmírem a téměř dvaceti letech příprav je velmi emotivní záležitost. Jedna z klíčových postav mise sondy Rosetta Matt Taylor měl ale těžkou chvilku kvůli něčemu zcela jinému.

Mise Rosetty je z hlediska PR zvládnuta naprosto skvěle. Napomáhá tomu samozřejmě i zájem médií. Členové týmu tak mezi prací, skoro spánkem a skoro jídlem poskytují řadu rozhovorů. Matt Taylor si na jeden takový rozhovor vzal košili, na které jsou vyobrazené spoře oděné dívčiny. Taylor je vůbec takový trochu šílenec, Rosettu má dokonce vytetovanou (viděl jsem už i tetování s dalekohledem Kepler, jen tak na okraj). Košili i tetování můžete vidět na tomto videu:

Po odvysílání reportáže se strhla nebývalá vlna urážek a osočování a to zejména prostřednictvím Twitteru, kde dokonce vznikly a ujaly se dva hashtagy ( #ShirtGate a #ShirtStorm). Zejména feministky měly bez nadsázky meziplanetární pohotovost. Podle feministek je už tak úloha žen ve vědě obtížná. Věda je podle nich především mužským kolbištěm a Taylor svým tričkem dává najevo, že to tak je správně a že jsou ženy méně cenné.

Místo vědeckého úspěchu, na který může být celá Evropa hrdá, se řešilo tričko. Taylor se samozřejmě za incident v pátek omluvil a byl z toho více než dost rozhozený.

Reklama