Kosmický dalekohled TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) má od NASA zelenou. Stoprocentní jistota to ale ještě není, v roce 2015 bude projekt finálně zhodnocen, a jak víme z historie, žádná družice nebo sonda nemá nic jisté ani pár měsíců před startem (Dawn by mohl vyprávět).


Pokud půjde vše dobře, odstartuje TESS v roce 2017. Zatím se počítá se srpnem, což se ale ještě nepochybně změní. Čistě teoreticky bychom se mohli dočkat toho, že budou Kepler i TESS pracovat společně. Kepler má podle odhadů palivo do konce roku 2017. Byl by ale zázrak, kdyby do té doby vydržel.

TESS bude hledat exoplanety tranzitní metodou podobně jako Kepler. Odlišností je ale více než dost. TESS nebude obíhat kolem Slunce po heliocentrické dráze ale kolem Země po eliptické dráze s periodou téměř 14 dní.

tess-spacecraft-specs

Kepler původně hledal planety na jednom místě na obloze. Nyní kvůli nefungujícím setrvačníkům zorná pole střídá, jedná se ale jen o oblasti v okolí ekliptiky. TESS bude skenovat celou oblohu – v prvním roce severní, v druhém roce mise jižní polokouli. Celkem byla obloha rozdělaná na 26 sektorů (2×13), ve kterých bude TESS lovit planety po dobu nejméně 27 dní.

Poměrně malá družice je vybavena čtveřicí kamer o průměru 10 cm se zorným polem 24×24 stupňů (celkově 24×96 stupňů). Pro představu: natáhněte ruku, rozevřete prsty, vzdálenost mezi palcem a malíčkem je asi 20 stupňů.

Cílem TESS budou zejména jasné hvězdy (méně než 12 mag). Ty úplně nejjasnější bude pozorovat s minutovou  kadencí, snímek zbytku zorného pole bude pořízen jednou za 30 minut.

TESS přinese objevy tisíců nových exoplanet, desítky z nich by mohly být o velikosti Země.

Odkaz: Stránky projektu

Reklama