Exoplaneta HAT-P-11 b určitě není nová. Objevena byla pozemským vyhledávacím projektem s maďarskými kořeny HATNet už před pěti lety. Jedná se o exoplanetu o hmotnosti asi 26 a poloměru 4,5 Zemí, která přechází před svou hvězdou.

HATP-11 b bychom mohli přirovnat k Neptunu, ale na rozdíl od něj, oběhne tato planeta své slunce jednou za pět dní.

Na novém výzkumu se podílely hned tři kosmické dalekohledy: Hubblův, Kepler a Spitzer. Druhý jmenovaný v rámci své hlavní mise v letech 2009 a 2013. HAT-P-11 b se totiž nachází asi 120 světelných let v souhvězdí Labutě přímo v bývalém zorném poli Keplera.

Kepler ale nemůže provádět spektrální pozorování. Byl to tedy Hubble, kdo se podíval na atmosféru HAT-P-11 b. Ani legendární kosmický dalekohled není schopen takto malou a od hvězdy nepatrně vzdálenou planetu pozorovat přímo. To, co se zkoumá, je spektrum hvězdy, ve kterém atmosféra planeta zanechá „otisky“.

Spektrum HAT-P-11 b, credit: NASA
Spektrum HAT-P-11 b, credit: NASA

Vědci měli pozorovat více planet:  GJ436b, GJ1214b, HD97658b a GJ3470b, ale u nich bylo spektrum poměrně nevýrazné. Musíme si počkat na odborný článek, ale minimálně u GJ1214b a GJ436b by nešlo o novinku, nevýrazné spektrum u nich odhalil Hubble už dříve. Může to znamenat přítomnost hustých mraků, kterými světlo hvězdy neprojde, takže žádné „otisky“ pak k dispozici nejsou. Nebo ne tak výrazné.

U HAT-P-11 b měli astronomové větší štěstí. Kromě vodíku objevili také molekuly vodní páry.

Spitzer a Kepler pak zjišťovali, zda zmíněné otisky skutečně patří atmosféře planety a ne hvězdným skvrnám. Podle Spitzera jsou ale skvrny horké a vodní páru tak neobsahují.

Reklama