Systém Kepler-16 v představách malíře. Credit: NASA
Systém Kepler-16 v představách malíře. Credit: NASA

Projekt SPOTS si na vědeckou terminologii moc nehraje. Pod touto zkratkou se ukrývá The Search for Planets Orbiting Two Stars neboli Hledání planet obíhajících okolo dvou hvězd.

Mnoho podobných světů objevil Kepler a to včetně systémů se dvěma planetami nebo s planetami v obyvatelné oblasti.

Objevy Keplera jsou v jistém ohledu unikátní. Dvě hvězdy i planeta (planety) obíhají ve stejné rovině, proto může Kepler pozorovat jejich tranzity potažmo zákryty.

SPOTS na to jde jinak. Nevyužívá tranzitní fotometrii ale přímé zobrazení. To má samozřejmě spoustu výhod ale také nevýhod. Nelze ho praktikovat během jedné noci. Musíte získat snímky v průběhu času, abyste zjistili, že bod, považovaný za planetu, není jen hvězda v pozadí.

Tým astronomů pomoci přístroje NaCo na dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře sice žádnou cirkumbinární planetu nenašel, ale má už seznam 26 kandidátů, které bude dobré nadále sledovat.

Astronomové dnes znají desítky planet v binárních systémech, kde planeta obíhá okolo jedné z hvězd. Předpokládá se, že druhá vzdálená hvězda má vliv na proces formování planet. Modely pro těsné dvojhvězdy, kde planeta obíhá okolo dvou hvězd současně, ale zatím příliš nejsou.

Související článek: Desátá planeta se dvěma matkami od Keplera

Zdroj: SPOTS: The Search for Planets Orbiting Two Stars. I. Survey description and first observations

Reklama