Určit stáří hvězdy není vůbec snadný úkol. Napovědět může například rotace, protože čím je hvězda starší, tím se otáčí pomalu. Ale ani změření rotace není nic snadného. Dělá se to obvykle podobně, jako se objevují exoplanety. Pokud je v atmosféře hvězdy velká hvězdná skvrna, poklesne nepatrně jasnost hvězdy (skvrny jsou tmavší). Stačí tak změřit, za jak dlouho se skvrna vrátí.

Mladší hvězdy jsou také aktivnější, vykazují silnější magnetické pole a emise rentgenová záření. Ignazio Pillitteri (Istituto Nazionale di Astrofisica, Palermo) se společně se svými kolegy podíval na hvězdu WASP-18 a to prostřednictvím kosmické rentgenové observatoře Chandra.

Stáří hvězdy se odhaduje na 600 milionů let nebo při započtení nejistot 500 milionů až 2 miliardy let. Hvězda by tedy měla být ještě relativně mladá a aktivní. Chandra svým rentgenovým okem ale nic moc nezměřila. WASP-18 je o dva řády méně aktivní, než by ve svém věku měla být.

Podle vědců je to důsledek vztahu mezi emisemi rentgenového záření a magnetickým pole. To je pak narušeno přítomností exoplanety.

WASP-18 b je skutečným obrem. Je sice pouze nepatrně větší než Jupiter, za to však více než 10x hmotnější. Okolo hvězdy navíc oběhne jednou za 23 hodin ve vzdálenosti téměř 50x menší, než v jaké obíhá Země kolem Slunce.

Zdroje: NASA, No X-rays from WASP-18. Implications for its age, activity, and the influence of its massive hot Jupiter

Reklama