S Měsícem může být docela legrace. Jednak střídá fáze, to ví většina lidí i někteří čtenáři bulváru. Je k nám nakloněn stále stejnou stranou. Občas dojde k zatmění Měsíce, ale některé úkazy si dokázali lidé i vymyslet.

Pokud nastanou dva úplňky během jednoho měsíce, pak tomu říkáme tzv. modrý Měsíc (na rozdíl od zatmění ale Měsíc opravdu barvu nezmění). No a dnes máme super-Měsíc. Co je na něm super? Měsíc je dnes v úplňku a pár desítek minut před tím byl také v přízemí (ne u vás v domě ale na své dráze), což znamená, že byl nejblíže k naší planetě. Konkrétně asi 356 896 km. Oproti průměrné vzdálenosti je to bratru nějakých 30 000 km rozdíl a to už je dost. Díky tomu je Měsíc na obloze o 15% větší, než při běžných průměrných úplňcích.

Super Měsíc je na druhou stranu spíše výmyslem novinářů, jak vyřešit nedostatek témat během okurkové sezóny. Nejedná se totiž o nikterak vzácný úkaz. Ten včerejší byl významný v tom, že přízemí i úplněk nastaly ve stejnou hodinu. Další super Měsíc nás čeká fakticky už 9. září a pak znovu příští rok v září.

Podívejte se na snímky super Měsíce z celého světa. Jedna fotka je i od bývalé Miss Universe, což mi přišlo takové…symbolické.

Titulní foto: Vladimír Kocour

 

Reklama