Green Bank Telescope, zdroj: Wikipedia
Green Bank Telescope, zdroj: Wikipedia

V létě se uskuteční projekt, který nemá v historii SETI obdoby.


V roce 1960 se Frank Drake pokusil v rámci projektu Ozma poprvé hledat signály mimozemských civilizací. Desítky let se skenovala obloha více méně nahodile nebo se vybíraly atraktivní či relativně blízké cíle. Díky objevům exoplanet může být nyní mnohem konkrétnější.

Před delším časem proběhlo několik kampaní, kdy se v rádiové části spektra prohledávali kandidáti od Keplera. Do dobrodružství se pustila kalifornská soustava antén ATA, kterou spravuje Institut SETI a v roce 2011 po dobu 36 hodin také slavný radioteleskop v Green Bank.

Letos v létě by měla podobná kampaň proběhnout znovu. V hledáčku bude 30 hvězd do vzdálenosti 13 světelných let. SETI obvykle hledá signál v okolí emisní čáry vodíku. Výběr malého počtu konkrétních cílů ale umožní provést daleko komplexnější prohlídku. Do projektu se kromě radioteleskopu Green Bank zapojí mimo jiné také Low Frequency Array (LOFAR) v Nizozemsku, Arecibo v Portoriku nebo Keckův dalekohled na Havaji. Cílem je prozkoumat cíle v co nejširší části spektra.

 

Reklama