Čerstvý kráter na Marsu. Credit: NASA
Čerstvý kráter na Marsu. Credit: NASA

Meteorologická kamera objevila čerstvý kráter na povrchu Marsu.

Když se podíváte na obří krátery ve Sluneční soustavě, většinou se jedná o velmi staré jizvy. Planety, měsíce a vůbec vše ostatní se ale s menšími objekty střetává i dnes. Snad každý z nás viděl někdy meteor a víme také o poněkud drsnějších případech. Konec konců není to tak dlouho od Čeljabinské události.

Kosmické sondy v posledních letech objevily stovky čerstvých kráterů na Marsu. Rudá planeta má mnohem řidší atmosféru, takže ji projdou i menší objekty daleko snáze.

Před pár dny byl ale oznámen objev, který se od dřívějších úlovků liší. Bruce Cantor pracuje se snímky ze sondy MRO, která okolo Marsu obíhá od roku 2006. Cantor je vlastně takový meteorolog, hrabe se v datech z kamery MARCI (Mars Color Imager), která slouží k monitorování marsovského počasí – třeba prachových bouří. Nejde jen o vědu, ale také o data, klíčová pro vozítko Opportunity, nad nímž drží marsovský vítr Damoklův meč. Na jedné straně jsou solární panely zanášeny prachem, na straně druhé je vítr ofukuje.

MARCI snímá Mars v krátkých intervalech, takže by se teoreticky hodila také k objevování čerstvých kráterů. Bohužel to není možné, rozlišení kamery není zase tak velké a čerstvé krátery jsou malé. Nebo snad nejsou?

Cantor si na jednom snímku povšiml podivné tmavé skvrny. Zkusil se proto podívat na starší snímky a zjistil, že zatímco před rokem skvrna na Marsu byla, před pěti lety nikoliv. Dalo to sice práci, ale nakonec se podařilo najít dva klíčové snímky a určit čas dopadu na období mezi 27. a 28. březnem 2012.

Stejná oblast před a po dopadu. Credit: NASA
Stejná oblast před a po dopadu. Credit: NASA

Bylo to tak vůbec poprvé, kdy meteorologická kamera objevila nový kráter. Ten má průměr téměř 50 metrů a podle odhadů ho vyhloubil objekt o velikosti 3 až 5 metrů. Tedy maximálně třetinový, ve srovnání s tím, co dopadlo před více než rokem na Rusko.

Reklama