Sonda New Horizons v představách malíře. Credit: JHUAPL/SwRI
Sonda New Horizons v představách malíře. Credit: JHUAPL/SwRI

Vědci hledají sekundární cíl pro sondu New Horizons.


Už je to osm dlouhých let, co se na svou pouť vesmírem vydala americká sonda New Horizons. Za tak dlouhou dobu se toho hodně změnilo. Pluto už není planeta ale jen trpasličí planeta a za Neptunem byla objevena řada dalších těles. Sonda New Horizons měla od počátku dva cíle. Kromě výzkumu Pluta i průlet okolo dalšího transneptunického tělesa. Jakého? Cíl zatím nebyl určen.

V lednu příštího roku proletí sonda okolo tělesa VNH0004. No proletí…vzdálenost mezi ním a sondou bude plných 0,5 AU neboli 75 milionů kilometrů. V červenci 2015 pak New Horizons proletí kolem Pluta. Vzhledem k tomu, že existuje možnost, že se kolem trpasličí planety pohybují další malé a dosud neobjevené měsíce nebo částice prachu, může být dráha průletu ještě změněna.

Po návštěvě Pluta by měla sonda zamířit k dalšímu transneptunickému tělesu. Výběr objektů není neomezený. Požadavkem je, aby byl objekt odlišný od Pluta, a také musíme pamatovat na omezené množství paliva pro manévry. Na druhou stranu může sonda změnit rychlost celkově až o 130 metrů za sekundu.

Hledat cíle pro druhou návštěvu by měly velké pozemské dalekohledy i Hubblův kosmický teleskop. Vše poněkud komplikuje fakt, že se Pluto nyní pohybuje okolo galaktického středu, kde je velká hustota hvězd.

Reklama